Ako môže hacker zistiť vaše heslo, prihlasovacie údaje či iné citlivé údaje?

10.1.2024 12:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

O hrozbách na internete sa hovorí všade. Dnes vám povieme ako sa môže hacker dostať k vašim údajom a aj ako sa takémuto útoku brániť. Zistite, či vaše heslo nie je na internete a či sa k vašim údajom nemôže dostať ktokoľvek.

Myslíte si, že máte svoje heslá v bezpečí? Ste presvedčení o tom, že vaše heslo je silné a nik sa do vášho účtu a k citlivým údajom nedostane? Existuje niekoľko spôsobov ako útočníci, hackeri môžu vaše prihlasovacie údaje do rôznych služieb aj s heslami získať. Pozrite sa s nami ako k tomu najčastejšie dochádza.

Pri používaní počítača, nakupovaní na internete či využívaní sociálnych sietí sa s heslami a prihlasovacími údajmi stretávame neustále. Heslo na Wi-fi sieť, heslo na odomknutie SIM karty, pre prístup do e-mailu, do aplikácie banky,.... Ak sa niekto cudzí dostane k vášmu heslu a prihlasovacím údajom môže to mať veľmi zlé následky. K úniku údajov môže dôjsť niekoľkými spôsobmi.

 

Ako zistiť či sú vaše citlivé údaje v obehu?

Chcete zistiť či váš e-mail alebo vaše heslo už niekto zistil alebo či sa nenachádza vo verejne dostupných databázach? Aj keď sa k údajom hackerov nedostanete existujú stránky, kde sa agregujú uniknuté heslá.


Zistiť či vaša e-mailová adresa nie je medzi uniknutými údajmi môžete na stránke Have I Been Pwned. Na tejto stránke (v inej položke) môžete tiež zistiť, či z nejakej internetovej služby neuniklo vaše heslo. Stačí ak kliknete tu.

 

Prelomenie hesla

Na prelomenie hesla stačí útočníkovi použitie botov. Tie náhodne hľadajú heslá až kým sa im nepodarí nájsť správnu kombináciu. Týmto spôsobom sa darí jednoduché heslá zistiť behom pár sekúnd až minút. Silné heslá, ktoré majú 18 miest vrátane špeciálnych znakov, čísel, veľkých a malých písmen trvá nájsť roky.

Na prelomenie slabých hesiel niekedy útočník nepotrebuje nič. Jednoducho len bude skúšať jednoduché najpoužívanejšie heslá ako 123456, 654321, ABCDEF, password, qwerty, abc123, ...

Používajte silné heslá, ktoré obsahujú veľké aj malé písmená, číslice a špeciálne znaky. Pokiaľ by chcel hacker prelomiť napríklad heslo s 8 znakmi musel by vyskúšať niekoľko stoviek biliónov kombinácií a to sa určite žiadnemu nechce (26 veľkých písmen, 26 malých písmen, 10 číslic,  cca 10 špeciálnych znakov).

 

Hádanie

Ak má niekto záujem dostať sa do vašich zaheslovaných účtov a profilov na internete môže vás začať sledovať a zhromažďovať o vás všetky údaje. Dátum narodenia, mená detí, vaše meno, priezvisko,.... Ak si myslíte, že to na internete nezverejňujete prezrite si dobre svoje sociálne siete. Pridávanie fotiek s rodinou, gratulácie k narodeninám od vašich priateľov na profile Facebooku,.... Ak už má hacker tieto informácie bude skúšať ich rôzne kombinácie aby sa dostal na váš účet.

V tomto prípade je lepšie ak sa vaše heslo nespája s rodinou ani vašimi údajmi ako narodeninami či dátumom svadby. Aj keď si takéto heslo vy ľahšie zapamätáte ľahšie ho uhádne aj útočník.

Pokiaľ máte problém zapamätať si heslo využite na to správcu hesiel. Jeden z nich máte aj v prehliadači Google Chrome alebo si tohto správcu stiahnite. Výborným programom na správu hesiel je napríklad Last Pass.

 

Rovnaké heslo

Značná časť ľudí používa jedno  heslo všade. Prihlasuje sa ním na sociálne siete, do e-mailu, do mobilného telefónu, na webové stránky,... Je to síce praktické ale oveľa praktickejšie to je aj pre hackerov. Ak sa im podarí zistiť vaše heslo dostanú sa všade kde ste registrovaný. K heslu sa môžu dostať aj ak sa im podarí nabúrať do databázy ktorejkoľvek webovej stránky, kde ste pre prihlasovanie toto heslo použili.

Obmieňanie jedného hesla tiež nie je dobrý nápad. V podstate ide o rovnaké heslo, ktoré má raz číslice (veľké písmeno) vpredu, potom vzadu. Ak to napadlo vás určite to napadne aj útočníka.

Ak sa obávate, že si množstvo hesiel nezapamätáte ukladajte si ich do správcu hesiel.

 

Heslo na mobilný telefón, notebook

Mobilné telefóny sú často obeťou krádeže. Nie len že tak prídete o všetky kontakty, fotky a dáte, ktoré ste mali v mobile, ale ak sa útočníkovi podarí zistiť vaše heslo na mobil prídete o oveľa viac. Veľa z nás má v telefónoch aplikácie bánk v ktorých má účet, g-mail a množstvo citlivých údajov. Heslo k mobilu môže útočník zistiť ľahko, nazeraním vám cez rameno keď sa prihlasujete. Či už sedíte v reštaurácii a chcete sa pozrieť do mobilu alebo sa veziete v autobuse dajte si pozor a heslo zadávajte tak aby ho nemohol nik vidieť.

Mobilný telefón nie je jediné zariadenie, na ktoré sa dá heslo takto ľahko zistiť. Platí to aj pre tablety či notebooky. Ak k tomu používate rovnaké heslo naprieč celým internetom máte o problém viac. Skôr ako stihnete zablokovať účet v banke, alebo si zmeniť heslo na Instagrame (či inej soc. sieti)  môže sa tam útočník dostať.

Dobrý spôsob ako tomuto predchádzať, je mať v mobile aplikácie, ktoré vám umožnia zamknúť telefón alebo z neho vymazať všetky údaje na diaľku. Hneď ako zistíte, že nemáte mobil môžete ho pomocou aplikácie vymazať. Prídete síce o všetky údaje v ňom (ak ich nemáte zálohované) ale nedostane sa k nim cudzia osoba. Jednou z týchto aplikácií je aj app Nájdi moje zariadenie Google.

 

Malware – keylogger

Malware, alebo aj malvér je škodlivý vírus, ktorý môže často obsahovať aj tzv keylogger. Keylogger zaznamenáva všetky klávesy, ktoré stlačíte alebo všetky ťuknutia do obrazovky. Získané údaje následne idú útočníkovi, ktorý z nich dokáže extrahovať prihlasovacie údaje a heslá a množstvo ďalších údajov.

Keylogger si môžete často nevedomky stiahnuť do zariadenia spolu s aplikáciami a programami ak ich sťahujete z tretích strán. Programy do počítača a aplikácie by ste preto mali sťahovať len z oficiálnych stránokoverených zdrojov. Taktiež sa oplatí investovať do kvalitného antivírusového programu, ktorý odhalí akýkoľvek problém v reálnom čase.

 

Phishing (rybárčenie)

Phishing sa v poslednej dobe značne rozmohol. Možno ste sa s ním už stretli alebo ste o tom aspoň počuli v správach. Tento typ útoku sa realizuje cez falošný web alebo e-mail. Dostanete skrátka správu, prostredníctvom ktorej sa máte prihlásiť na konkrétnu stránku (často ide o stránky bánk, pošty, ...). Následne máte zadať citlivé údaje ako číslo kreditnej karty, heslo do internetbankingu atď. Webová stránka môže na prvý pohľad vyzerať dôveryhodne ale nedajte sa oklamať. Žiadna banka, pošta či iný úrad po vás nebude chcieť takéto údaje a už vôbec nie cez internet.

Hackeri tento typ útoku skúšajú na množstvo ľudí a len čakajú kedy sa niekto chytí. Podľa toho dostal tento typ podvodu aj názov phishing alebo rybárčenie.

 

MitM (Man in the middle)

Surfujete na internete v kaviarni, obchodnom centre, letisku alebo na inej verejnej sieti? Robíte chybu. Aj keď nemusíte míňať svoje dáta môžete sa stať obeťou hackera. Pri tomto type útoku vytvorí útočník falošnú verejnú Wi-Fi sieť a čaká kto sa na ňu prihlási. Keďže útok prebieha na verejnom priestranstve kde je veľa ľudí nemusí čakať dlho. Následne sleduje všetko, čo obeť na internete robí. Ak sa prihlásite na sociálnu sieť, alebo do svojho e-mailu ľahko zistí vaše prihlasovacie údaje.

Najlepší spôsob ako sa tomuto odcudzeniu údajov vyhnúť je používať na verejnosti vlastné mobilné dáta alebo sa pripájajte cez VPN server.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni