Ako NAPÍSAŤ ÚVODZOVKY DOLE/HORE NA KLÁVESNICI? (klávesová SKRATKA)

4.8.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Úvodzovky sú dôležitým znakom v slovenskom jazyku. Viete ako napísať úvodzovky na klávesnici, alebo ako písať úvodzovky správne? Horné úvodzovky, dolné úvodzovky, dvojité aj jednoduché. Poradíme vám kde ich nájdete a ako ich napísať správne.

Úvodzovky, ak často píšete dokumenty možno už viete ako ich napísať. Pokiaľ ale dokumenty často nepíšete vedieť ako napísať dvojité či jednoduché úvodzovky,  vám príde isto vhod.  Poradíme vám ako urobiť úvodzovky, prezradíme vám ako sa píšu úvodzovky a nájdete tu aj odpoveď na otázku „dajú sa napísať úvodzovky skratkou?“

Chcete vedieť ako sa píšu anglické úvodzovky, prípadne  francúzske úvodzovky? Rozdiel je v ich umiestnení. Kým úvodzovky české a aj slovenské sa píšu dole a hore. Anglické sa píšu len hore (na začiatku aj na konci citátu).

Písanie úvodzoviek

Použitie úvodzoviek je rôzne. Používajú sa vždy, keď niekoho citujete, ale môžete ich použiť aj keď chcete označiť obrazné pomenovanie, prirovnávací výraz alebo keď chcete vyznačiť viaczmyselné alebo ironické slová. Pri písaní dokumentov vo Worde, alebo akomkoľvek inom textovom editore ich budete potrebovať.

Slovenské úvodzovky ale aj české úvodzovky sa píšu rovnako. Najskôr sa napíšu dolné úvodzovky potom slovo (veta) a na koniec horné úvodzovky. Ak ste sa stretli s dokumentom kde boli použité len úvodzovky hore išlo o tzv anglické úvodzovky. V angličtine sa používajú len horné úvodzovky. V slovenčine používame dolné úvodzovky na začiatku a horné na konci citátu.


Úvodzovky na klávesnici

Ako písať úvodzovky správne už vieme. Teraz už len potrebujeme vedieť, kde na klávesnici ich nájdeme. Určite ich na klávesnici vidíte, problém môže byť, že sa nachádzajú na klávesnici, ktorá obsahuje štyri znaky.

  Ako sa píšu úvodzovky na klávesnici? Celkom jednoducho. Ak používate slovenskú klávesnicu máte ich na klávese s písmenom „ô“. Ak poznáte na úvodzovky skratku máte o problém menej. Ak nie tak vám ju teraz prezradíme. Stačí ak stlačíte klávesy Shift + ô a dostanete dvojité úvodzovky. Rovnaké klávesy používate pre napísanie úvodzovky dole a hore. Na začiatku citátu a zobrazia spodné úvodzovky a na jeho konci po stlačený týchto dvoch klávesníc sa zobrazia horné úvodzovky.

Na písanie úvodzoviek na klávesnici môžete použiť aj ASCII tabuľky,  Aj keď sa dnes už Unicode veľmi nepoužíva môže vám pomôcť. Ak chcete vedieť ako sa píšu úvodzovky pomocou ASCII musíte si zapamätať konkrétne čísla.

  • ako napísať úvodzovky dole – Alt + 0132
  • ako napísať úvodzovky hore – Alt + 0147

Ako napísať úvodzovky?

Na napísanie úvodzoviek môžete použiť aj program, ktorý máte v počítači a ani o ňom neviete. V ponuke Štart, alebo v priečinku na vyhľadávanie napíšte výraz „Mapa znakov“ a kliknite na program, ktorý sa vám pod týmto názvom zobrazí. Otvorí sa vám tabuľka s množstvom znakov, ktoré bežne na klávesnici nenájdete. Nájdite medzi nimi rôzne druhy úvodzoviek. Vyberte si úvodzovky dole alebo hore (ktoré práve potrebujete) a skopírujte ich. Následne ich stačí len pomocou Ctrl + v vložiť do dokumentu.

V Mape znakov nájdete aj tzv jednoduché úvodzovky.  Jednoduchá úvodzovka je tá, ktorá má len jednu čiarku. Často sa používa ak hľadáte horný apostrof, ktorý sa často vyskytuje vo francúzskom jazyku.

Najčastejšie sa na písanie znakov používajú klávesové skratky. Ak už hľadáte v prehliadači výraz „úvodzovky dole skratka“ alebo „úvodzovky hore skratka“ najvhodnejšie a aj najrýchlejšie je použiť klávesy Ctrl + ô. Či sa rozhodnete pre tento spôsob aj vy záleží len od vás.

 Písanie úvodzoviek na klávesnici je možné a aj celkom rýchle a jednoduché. Odpoveď na otázku „ako sa píšu úvodzovky?“ už máte zodpovedanú a nemalo by vám nič brániť v ich písaní.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2335

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni