Ako urobit PRINT SCREEN na MAC OS

5.9.2019 16:50  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Vytvoriť screenshot v MacBooku nie je žiadny problém. Ak poznáte klávesové skratky vytvoríte si snímku obrazovky, teda print screen na Mac kedykoľvek to budete potrebovať. 

Vytvoriť screenshot v MacBooku nie je žiadny problém. Ak poznáte klávesové skratky vytvoríte si snímku obrazovky, teda print screen na Mac kedykoľvek to budete potrebovať. 

Ak ste jedným z majiteľov MacBooku isto máte tú česť s operačným systémom Mac. Mac patrí hneď po Windowse medzi najpoužívanejšie operačné systémy. Ak ste s ním pracovali aj v minulosti isto viete tento systém používať, ak je ale pre vás Mac novinka isto vám na prvý pohľad chýba tlačidlo print screen. Ak chcete vedieť ako na screenshot Mac OS čítajte ďalej. Pre nových, ale aj starších užívateľov máme návod na to, ako vytvoriť print screen na Macu.

 

Screenshot Mac

Screenshot je iný názov na vytvorenie fotografie obrazovky. Môžete tak zachytiť čo práve robíte na počítači či notebooku. Okrem fotografie sa vytvorený snímok zároveň uloží  a vy s ním môžete naďalej pracovať ako s ktoroukoľvek inou fotografiou v počítači.


Vytvoriť fotografiu v Mac-u nie je ťažké, aj napriek chýbajúcemu tlačidlu Print screen na notebooku či počítači. Pokiaľ sa v tomto systéme trochu vyznáte viete čo stlačiť. Či už chcete vytvoriť foto obrazovky, alebo len jej časti vždy existuje niekoľko možností ako to urobiť – v závislosti od verzie operačného systému, ktorú používate.

Takže ak potrebujete vytvoriť Print screen Mac stačí si zapamätať pár jednoduchých krokov a aktuálnu snímku monitoru Mac si môžete urobiť vždy keď budete chcieť. Je jedno či chcete vytvoriť screenshot na MacBook Air, alebo chcete vytvoriť screenshot na MacBook Pro – ide to jednoducho a rýchlo.

 

Print screen Mac – celá obrazovka

Možno nie často, ale stáva sa, že v komunikácii cez internet potrebujete vytvoriť obrázok celej obrazovky a výsledný snímok poslať adresátovi. Screenshot Macbook môže byť pre niekoho menším problémom. Chýbajúce tlačidlo ale neznamená, že Print screen na PC sa nedá urobiť.

Print screen Mac - cela obrazovka

Na vytvorenie print screen celé obrazovky stačí stlačiť klávesy Shift + Command + 3. Takto vytvoríte snímku obrazovky Mac okamžite. Vytvorená snímka sa uloží na plochu.

 

Poznámka:

Ak používate verziu Mac OS Mojave stlačte klávesy Shift + Command + 5. Zobrazí sa vám okienko s možnosťami vytvoriť všetky typy snímok obrazovky Mac. Môžete si vybrať či vytvoríte sken obrazovky, jej časti, alebo nahráte video. Pred jej uložením sa v dolnom rohu zobrazí miniatúrny obrázok snímky.

 

Print screen – časť obrazovky

Print screen na Macu sa síce nenachádza v jednom tlačidla na klávesnici, ale ak vám hovorí niečo výraz  Print screen Mac shortcut – klávesové skratky na Macu viete ako na to.

Print screen Mac - časť obrazovky

Pri verzii Mojave stačí stlačiť už spomínané klávesy Shift +  Command + 5. Vyberte z ponuky, ktorá sa vám zobrazí príslušnú ikonu Zachytiť vybranú časť – print screen partial (čiarkovaný štvorec) a ťahaním kurzoru vyberte časť obrazovky, ktorú chcete zachytiť. Po označení pustite tlačidlo na myške a kliknite na položku „zachytiť“. Obrázok sa uloží na plochu.

 

Poznámka:

Ak máte staršiu verziu Macu stlačte klávesy Shift + Command + 4. Ťahaním kurzora vyberte časť obrazovky, ktorú chcete zachytiť. Hneď ako tlačidlo na myši uvoľníte snímka obrazovky sa uloží na ploche.

 

Print screen Mac – celé okno

Máte otvorených viac stránok a potrebujete vytvoriť sken obrazovky, či skôr konkrétnej stránky? Nemusíte už hľadať výraz Print screen Mac all page. Návod nájdete aj v slovenčine.

 

Vytvoriť screenshot  OS X môžete aj z konkrétnej stránky. Stlačte klávesy Shift + Command + 4, stlačte medzerník (kurzor sa zmení na kameru). Teraz už len stačí vybrať okno, ktoré chcete zachytiť. Kliknutím naň vytvoríte snímku danej stránky, ktorú nájdete na ploche.

Pri verzii operačného systému Mojito použite klávesi Shift + Command + 5. Vyberte príslušnú ikonu. Keď sa kurzor zmení na kameru kliknite na stránku, ktorú chcete zachytiť.

 

Screen Touch Bar

Máte jeden z novších MacBookov, a chcete napríklad vytvoriť screenshot na MacBook Pro môžete na vytvorenie snímky použiť Mac s Touch Barom. Ide o priestor nad klávesnicou, ktorý si môžete prispôsobiť svojim potrebám.

Print screen Touch Bar

 

Stlačte klávesy Shift + Command + 6 – vytvoríte aktuálnu snímku obrazovky Mac. Print screen si môžete nastaviť aj v Touch Bar a získate tak rýchly prístup k vytváraniu snímok obrazovky.

Print screen Mac keyboard už nemusí byť len vašou túžbou. Tlačidlo print screen môže byť aj na vašej klávesnici. Vytvoriť  screen Touch Bar je naozaj jednoduché. Odteraz si už nemusíte pamätať, ktoré klávesy treba stlačiť aby ste mohli vytvoriť snímok obrazovky.

 

Snímka obrazovky Mac

Snímky obrazovky Mac sa vždy ukladajú na plochu vo formáte PNG. Tento formát zaberá veľa miesta ak súbor posielate mailom. Preto je lepšie ak si ho zmeníte na iný formát, napríklad s príponou JPG.

Otvorte súbor cez program Preview. Kliknite na položku Súbor a Exportovať. Následne uložte súbor do formátu JPG. Teraz máte print screen Mac JPG, ktorý vám zaberie minimum miesta v správe, či maily.

 

Klávesové skratky mac – Print screen

Možno ste sa už stretli s výrazom Print screen mac shortcut – ide o klávesové skratky pomocou ktorých si môžete vytvoriť snímku obrazovky. Stačí len vedieť, ktoré klávesy stlačiť a môžete mať foto obrazovky, alebo len jej časti.

V závislosti od verzie operačného systému Mac na vytvorenie print screen treba stlačiť rôzne klávesy.

Mac OS Mojito – univerzálne klávesové skratky pre túto verziu sú: Shift + Command + 5. Následne sa vám zobrazí ponuka ovládacích prvkov, z ktorej si môžete vybrať či chcete zhotoviť snímku časti, alebo celej obrazovky.

 

Staršie verzie operačného systému Mac:

Shift + Command + 3   (snímka celej obrazovky)

Shift + Command + 4   (snímka časti obrazovky)

Shift + Command + 6   (Touch Bar )
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3718

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni