ZASCHNUTÁ FARBA V TLAČIARNI! Ako vyčistiť trysky a začať zas tlačiť?

15.12.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Zaschnutá farba v tlačiarni je častým problémom, pre ktorý tlačiareň tlačí nekvalitné fotky či dokumenty. Upchaté trysky môžu dokonca spôsobiť, že tlačiareň vytlačí len prázdny papier. Ako vyčistiť trysky a tlačovú hlavu?

Zaschnutá farba v tlačiarni vie narobiť problémy práve v čase keď tlačiareň súrne potrebujete. Isto sa to stalo neraz aj vám. Prečo dochádza k zaschnutiu farby, ako vyčistiť tlačiareň, ako znečisteniu a zaschnutiu farby predísť a čo robiť keď tlačiareň netlačí vám prezradíme v tomto článku.

 

Zaschnutá farba v tlačiarni

Problém s tlačiarňou je najčastejšie v zaschnutej farbe. Možno si aj vy kladiete otázku, prečo vám zas zaschla farba v tlačiarni. Stáva sa to ak tlačiareň dlhší čas nepoužijete alebo ak ju používate nepravidelne. Nepravidelná tlač ale nie je jediný dôvod, prečo  farba zasychá. Stáva sa to aj v prípade ak je tlačiareň umiestnená blízko zdroja tepla, alebo na mieste, kde dopadajú slnečné lúče  - atrament rýchlejšie zaschne.

Ak vám aj napriek nápisu prebieha tlač netlačí problém bude na 90% v zaschnutom atramente a upchatých tryskách. Ak netlačí ani jedna farba bude problém trochu zložitejší. Vyčistiť farbu z tlačiarne nie je ťažké, niekedy to ale môže trvať dlhšie.


Zasychanie farby môžete badať už pri tlačení. Netlačí jedna farba, alebo pri tlači sú vynechané pásiky. Ide o jasné znaky toho, že je potrebné vyčistiť trysky v tlačiarni. V tomto prípade vám príde vhod vedieť ako vyčistiť tlačovú hlavu.

 

Ako vyčistiť tlačovú hlavu

Či už potrebujete vyčistiť hlavu tlačiarne Epson, HP, alebo chcete vedieť ako vyčistiť tlačiareň Brother či vyčistiť tlačovú hlavu Canon či inej tlačiarne mali by ste zistiť či vaša tlačiareň má tlačovú hlavu inštalovanú napevno, alebo sa dá jednoducho vytiahnuť. Vyčistiť tlačovú hlavu Epson, ktoré ju majú zabudovanú napevno je lepšie zveriť do rúk servisu. Čistenie hlavy tlačiarne Canon (niektorých typov) zas zvládnete aj osobne. Dá sa pomerne jednoducho vybrať zo zariadenia.

V ďalších tlačiarňach sa zas používajú atramentové kazety so vstavanou tlačovou hlavou. V tomto prípade vás otázka ako vybrať tlačovú hlavu trápiť nemusí. Vyberiete kazetu a trysku vyčistíte, prípadne vymeníte kazetu.

 

Ako vyčistiť trysky v tlačiarni HP (a ďalších)

Tlačová hlava sa môže čistiť aj za pomoci programu. V každej atramentovej tlačiarni nájdete funkciu na jej čistenie. Tento program, ktorý sa stará o údržbu tlačiarne by ste mali pár krát spustiť. Po každom spustení bude kvalita tlače lepšia a lepšia.

Vyčistiť atramentovú tlačiareň s týmto programom sa ale nemusí vždy podariť. Ak to nefunguje mali by ste prejsť k manuálnemu čisteniu. Zaschnutá farba v tlačiarni HP alebo inej nemusí byť problém.

Ako prvé si pripravte roztok na čistenie tlačovej hlavy. Vyberte tlačovú hlavu, prípadne kazetu s tryskami. Čistiacim roztokom navlhčite vreckovku a položte na ňu tlačovú hlavu tryskami nadol. Zaschnutý atrament sa začne rozpúšťať. Po cca hodine by mali byť trysky zas voľné.

Ak je nános farby silnejší tento spôsob čistenia nemusí byť dostatočný. V tomto prípade nalejte menšie množstvo roztoku do misky a postavte do neho hlavu. Roztoku by malo byť toľko aby sa zamočili len trysky (2 – 3 mm). Kontakty, ktoré sú na boku kazety musia zostať suché. Nechajte roztok pôsobiť 24 hodín. Následne kazetu vyberte, osušte a môžete začať používať.

 

Ako vyčistiť hlavu tlačiarne

Ak je v tlačiarni tlačová hlava zabudovaná vyčistiť trysky bude trochu náročnejšie. Vyberte z tlačiarne kazety. Dostanete sa tak k tlačovej hlave. Na miesta, kde preteká atrament z kazety do hlavy kvapnite zopár kvapiek čistiaceho roztoku. Nechajte pôsobiť 24 hodín. Ak je to potrebné môžete pár kvapiek roztoku po čase pridať.

Existuje aj ďalší spôsob, ktorý využijete ak chcete vyčistiť tlačiareň Epson a ďalšie, ak predchádzajúca možnosť nezaberie. Kazetu pomocou striekačky naplňte čistiacim roztokom. Vložte ju do tlačiarne a spustite čistiaci program (pár krát po sebe). Čistiaci roztok sa tak dostane do celej trysky. Nechajte pôsobiť 24 hodín a vymeňte kazetu s roztokom za kazetu s farbou (prípadne odsajte zvyšok roztoku z kazety a naplňte ju atramentom).

Tanková tlačiareň zasychanie – pri tomto type tlačiarní sa častého zasychania atramentu obávať nemusíte. Či už používate tankovú tlačiareň Canon alebo inú s problémom upchatých trysiek a zaschnutej farby sa tak často nestretnete.

Ak už máte atramentovú tlačiareň zas funkčnú môžete pokojne tlačiť dokumenty, farebné obrázky alebo pokojne aj kalendár.

 

Ako vyčistiť laserovú tlačiareň

Ak používate laserovú tlačiareň nemusíte sa obávať, zaschnutá farba vám naozaj problém robiť nebude. Občasná údržba ale určite ani tejto tlačiarni neublíži. Skôr ako sa do čistenie pustíte, odpojte tlačiareň z elektrickej siete a počkajte kým vychladne. Vyberte kazetu s tonerom a s pomocou handričky alebo štetca zbavte zariadenie prachu.

Ako vyčistiť tlačiareň HP, ako vyčistiť tlačiareň Brother, Canon či inú značku už viete. Ak vám netlačí tlačiareň zistite či nie je problém spôsobený zaschnutou farbou. Nepriechodné trysky, v ktorých je zaschnutá farba môžete vyčistiť aj doma, nemusíte hneď chodiť do servisu alebo sa obzerať o novej tlačiarni.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2335

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni