TEPLOTA PROCESORA: Prečo je dôležitá a ako ji zistiť?

29.5.2020 9:09  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Teplota CPU, alebo teplota procesora by vás mala zaujímať. Prehrieva sa vám počítač, padá systém, alebo sa PC vypne či reštartuje sám od seba? Môže byť za tým prehriatie procesora, jedného z komponentov, alebo celého počítača.

Teplota CPU, alebo teplota procesora by vás mala zaujímať. Prehrieva sa vám počítač, padá systém, alebo sa PC vypne či reštartuje sám od seba? Môže byť za tým prehriatie procesora, jedného z komponentov, alebo celého počítača.

Prehrievanie počítača je častým problémom, s ktorým sa stretávame v letnom, ale aj zimnom období. Prehrievanie procesoru nesúvisí len s okolitou teplotou. Prach v PC, nedostatočné chladenie, nefunkčný ventilátor, zaťaženie PC, zlý stav teplovodivej pasty,  ... problém môže byť kdekoľvek. Teplota procesora je faktor, ktorý by ste pri práci na počítači, alebo notebooku mali určite sledovať.

 

Prečo je dôležitá teplota procesora?

Ak sa dosiahne, alebo prekročí maximálna teplota procesora dôjde k jeho vypnutiu, alebo reštartovaniu, čo môže byť veľký problém ak ste práve mali rozrobenú na PC nejakú prácu a nestihli ste si ju uložiť. Prečo dôjde k vypnutiu? Dôvod je jednoduchý – počítač sa tak snaží ochrániť všetky komponenty a zabrániť tak ich absolútnemu zničeniu. Preto by meranie teploty procesoru nemalo zostávať na vašom odhade, ale mali by ste to zveriť do rúk vhodného programu. Pri používaní počítača sa zahrievajú všetky komponenty, nie len procesor -základná doska, harddisk alebo grafická karta sú časti, ktoré sa zahrievajú najčastejšie. Aj keď celkovo sú počítače stavané tak, aby vyššiu teplotu vydržali, majú svoje hranice. Je preto viac než vhodné dať si na to pozor. Optimálna teplota procesoru vám zaistí dlhšiu životnosť nie len počítača, notebooku, ale aj ďalších komponentov. Teplota procesoru notebooku je tak isto dôležitá. Ak je notebook preťažený (máte spustených viacero aplikácií),  má zablokované vetranie (notebook položený na kolenách – zabraňuje sa účinnému vetraniu), a pod. môže dôjsť k prehriatiu procesoru aj v NB.


 

Ako zistiť teplotu procesora?

Keď z počítača sála väčšie teplo procesor pracuje na plné obrátky a je asi poriadne zahriaty.  Toto ale nie je presné meranie teploty. Na to ako zistiť teplotu procesora vám môžu poslúžiť rôzne aplikácie, ktoré snímajú teplotu počítača pomocou snímačov teploty. Túto aplikáciu si ale musíte do počítača stiahnuť. Zadajte do prehliadača výraz teplota procesoru program, alebo aplikácia do prehliadača a zobrazí sa vám množstvo odkazov na rôzne programy. Skôr ako sa do merania pustíte je dôležité aby stolný počítač nebol v blízkosti kúrenia. Pri notebooku merajte teplotu len ak je NB zapnutý v el. sieti. Samotné meranie teploty je jednoduché, stačí len program spustiť a o viac sa už starať nemusíte. V závislosti od aplikácie môže program zaznamenať aká je teplota procesora pri záťaži, alebo bežnom používaní, teplota základnej dosky, grafickej karty či iných komponentov.

 

Optimálna teplota procesora

Optimálna, alebo ideálna teplota procesora by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 až 55°C. Ak je teplota do 70°C je procesor maximálne vyťažený. Ak je po meraní teplota procesora 80°C hovoríme o jeho prehriatí. Spadnutie systému, samovoľné reštartovanie, alebo vypnutie počítača môže prísť kedykoľvek. Kontrola procesora a zabránenie tak jeho prehrievaniu vám predĺžia životnosť počítača a všetkých jeho komponentov. Zároveň s procesorom (CPU) sa totižto môžu prehrievať aj ďalšie časti počítača. Meranie teploty procesoru a grafickej karty by mali byť pravidelnou rutinou, ktorú by ste nemali zanedbávať. Optimálna teplota grafickej karty je od 40 do 50°C. Vyššia teplota je znakom vyššieho zaťaženie (od 50 do 80°C - grafická karta je zaťažená na maximum). Najnižšiu optimálnu teplotu má harddisk. Akonáhle presiahne teplotu 45°C je vyťažený na 100%. Teplota nad 50°C je pre tento komponent kritická. Rovnaká (ako pri HDD) by mala byť aj teplota základnej dosky.

 

Teplota CPU

Na meranie teploty procesora a získanie presných hodnôt je dobré stiahnuť si merač CPU (procesora). Ako už bolo vyššie spomínané je dobré ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 40 až 55°C. Mierne zvýšenie procesoru neublíži, ale dostať sa odtiaľ k hodnotám nad 70°C môže byť rýchle a zbadáte to až keď sa vám počítač vypne. Aby ste mali prehľad o teplote CPU a aj ďalších komponentov môžete si stiahnuť program na meranie teploty, napríklad CPU-Z, ktorý môžete používať zadarmo aj bez inštalácie. Ďalšou šikovnou aplikáciou je HWMonitor. Vďaka nemu získate prehľad o stave teploty, rýchlosti otáčok ventilátora a aj napätia. Rýchlo získate prehľad o tom, či sa niektorý komponent prehrieva ale aj o tom ako výkonný je váš ventilátor.

 

Teplota PC

Spomínané aplikácie zistia aká je teplota nie len procesora, ale aj ďalších častí počítača. Ak často hráte hry potrebujete grafickú kartu. Ak dôjde k jej prehriatiu nie je to dobré. Programy na meranie teploty počítača vám poskytnú dokonalý prehľad o tom ako sú jednotlivé komponenty počítača zaťažované. Stačí ich len zapnúť pred hraním a po skončení hrania si prezrieť nasnímané údaje. Ak vyhľadávate výraz teplota PC na plochu môžu sa vám zobraziť aj tieto aplikácie. Kliknutím na SpeedFan download získate program, ktorý sníma teplotu, napätia a aj otáčky ventilátora. Podľa nameraných hodnôt vie aplikácia SpeedFan zvýšiť, alebo znížiť otáčky ventilátora, čím zaistí v počítači optimálnu teplotu na jeho bezchybnú prevádzku. Ďalšia šikovná miniaplikácia má názov Core Temp. Je určená predovšetkým pre stolové počítače. Stačí ju len zapnúť a pokojne pracovať na počítači. Sníma teplotu procesora a o aktuálnej teplote vás informuje. Nasnímané údaje sa zobrazujú v malom okienku.

 

Teplota procesora Windows

Teplotu procesoru (CPU) v operačnom systéme Windows môžete zistiť v systéme BIOS. Aj keď je tento systém integrovaný v systéme, poskytne vám len teplotu procesora keď počítač nie je zaťažený. Dostať sa sem je pomerne náročnejšie a vzhľadom k obmedzenému meraniu teploty je dobré mať v počítači na meranie teploty procesora program. Či vás zaujíma teplota procesora Windows 10, alebo teplota procesora Windows 7 stále je lepšie a aj presnejšie zamerať sa na aplikácie. Isto si nájdete vhodný program na meranie teploty pre váš počítač. Teplota PC Win 10, ale aj starších verzií tohto operačného systému sa dá presne zmerať kompatibilným programom. Zabránite tak problémom s počítačom a aj jeho možnému vážnemu poškodeniu.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni