PEVNÁ MEDZERA: Ako ju napísať? Jednoduchá skratka

17.1.2022 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Pri písaní dokumentov máte často problém so zlým rozdelením slov? S týmto problémom vám môže pomôcť pevná medzera, ktorá zabezpečí aby sa slová zobrazovali spolu, neoddeliteľne v jednom riadku. Chcete vedieť ako pevnú medzeru napísať?

Ak často píšete dokumenty isto ste sa už stretli s pojmom pevná medzera. Môžete sa ale stretnúť aj s inými pojmami, pod ktorými sa tento typ medzere objavuje. Nedeliteľná medzera alebo tvrdá medzera sú výrazy pre pevnú medzeru, s ktorými môžete prísť bežne do styku. Ako napísať túto medzeru? Aká je pre ňu klávesová skratka a ako zadať tvrdú medzeru v textovom editore?

 

Tvrdá (pevná) medzera

Rozdiel medzi bežnou a tvrdou medzerou vo Worde nezbadáte, nedajú sa odlíšiť. Ak si ale vo Worde necháte zobraziť netlačiteľné znaky a formátovacie symboly zbadáte ju. Tlačidlo na zobrazenie formátovacích symbolov nájdete vo Worde v paneli „Domov“. Je to posledný horný znak v časti „Odsek“. Medzera medzi slovami bude označená čiernou bodkou. Ak je ale medzi slovami krúžok ide o pevnú medzeru.

Určite nenájdete pevnú medzeru na konci riadku. Tvrdá, alebo nezlomiteľná medzera slúži na to, aby sa dve slová, medzi ktorými sa nachádza zobrazovali vždy spolu. Ak vám jedno slovo vyjde na koniec riadku a druhé na začiatok ďalšieho vďaka pevnej medzere sa obe slová objavia vedľa seba v prvom alebo druhom riadku (záleží to od voľného miesta v riadku).


Pevnú medzeru Word automaticky ukladá napríklad za predložky. Vy môžete túto medzeru využiť napríklad pri písaní adresy, kde má byť názov ulice a číslo domu v jednom riadku.

 

Pevná medzera - ako napísať?

Zadať tvrdú medzeru môžete viacerými spôsobmi. V závislosti od toho, kde a v akom programe ju potrebujete môžete na to použiť jeden z nich. Poradíme vám aj ako zadať pevnú medzeru macbook alebo ako na nedeliteľnú medzeru v HTML

 

Pevná medzera skratka Word

V textovom editore Microsoft Office, vo Worde nájdete pevnú medzeru v položke „Symbol“. Po otvorený okienka prejdite do časti „Špeciálne znaky“ a tu môžete nájsť tento typ medzery (nachádza sa pod dlhou medzerou Word). Stačí naň len kliknúť a následne vložiť medzeru do dokumentu kliknutím na „Vložiť“.

 

Pevná medzera klávesová skratka

Hľadáte výraz pevná medzera v Excely alebo neviete ako na pevnú medzeru v PowerPoint? Ak nechcete hľadať tento typ medzery v časti „Symbol“ môžete na jej zadanie použiť klávesovú skratku. Stlačte klávesy Ctrl + Shift + medzerník. Takto môžete zadať pevnú medzeru kdekoľvek to potrebujete. Táto klávesová skratka sa vám zíde aj v prípade ak potrebujete zadať pevnú medzeru bez numerickej klávesnice.

Ak máte notebook s numerickou klávesnicou môžete na zadanie pevnej medzery použiť aj ASCII kód. Stačí ak stlačíte klávesu Alt a na numerickej klávesnici postupne čísla 255 (Alt + 255). Tento spôsob využijete aj v prípade ak neviete ako sa robí pevná medzera v Google Docs.

Pevná medzera Indesign skratka – tento spôsob využijete ak sa medzera nedá zapísať v niektorom programe. Stlačte klávesy Ctrl + Alt + x.

 

Pevná medzera Mac

Ak sa radíte medzi užívateľov MacBookov vyššie spomínané spôsoby vo vašom počítači nebudú fungovať. Ak potrebujete zadať pevnú medzeru Word Mac stlačte klávesy Command + medzerník.

 

Pevná medzera HTML

Zadať pevnú, alebo nedeliteľnú medzeru HTML nie je žiaden problém. V tomto prípade stačí zadať kód pre nedeliteľnú medzeru, ktorý je  „ “ (bez úvodzoviek).

Pevné medzery, pokiaľ nie sú automaticky dopĺňané si musíte nastavovať osobne. Každú jednu musíte zadať. V opačnom prípade sa vám môže stať, že sa vám slová, ktoré chcete mať spolu rozdelia.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni