Čo to je VPN?

23.9.2019 12:02  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

VPN je aplikácia, ktorá vám zabezpečí súkromie, zaistí bezpečie a otvorí aj blokované stránky. Vaše osobné údaje, e-maily, firemné korešpondencia a aj história vyhľadávania sa prostredníctvom VPN stanú pre zvyšok virtuálneho sveta neviditeľnými.

Čo to je VPN? VPN je aplikácia, ktorá vám zabezpečí súkromie, zaistí bezpečie a otvorí aj blokované stránky. Vaše osobné údaje, e-maily, firemné korešpondencia a aj história vyhľadávania sa prostredníctvom VPN stanú pre zvyšok virtuálneho sveta neviditeľnými.  

VPN skratka

VPN – skratka, o ktorej by ste mali vedieť viac v záujme vlastného bezpečného surfovania po internete. VPN je anglická skratka slov Virtual Private Network, teda virtuálna privátna sieť:

  • Virtuálna – zaisťuje spojenie s akýmkoľvek počítačom či internetovou stránkou kdekoľvek na svete
  • Private – súkromná – komunikácia medzi dvoma počítačmi, alebo vami a web stránkou je šifrovaná a nik bez autorizácie sa tam nedostane
  • Network – sieť – VPN využíva sieť serverov, ktoré sú umiestnené po celom svete.

 

Čo je VPN?

VPN je služba, s pomocou ktorej je pripojenie na internet bezpečné a súkromné. Možno si to ani neuvedomujete, ale internet nie je veľmi bezpečné miesto. Poskytovateľ pripojenia na internet môže vidieť vaše osobné údaje. Otvorené verejné Wi-Fi či už v bare, kde sedíte, hoteloch, alebo v obchodných domoch, sú síce dnes štandardom, ale zároveň aj najnebezpečnejším miestom ohľadom ochrany osobných údajov. Vaša IP adresa, osobné údaje, história webových stránok, ktoré ste navštívili, ... všetko je pri surfovaní na internete otvorené. Opačná strana (počítač, stránky, s ktorou komunikujete) a aj poskytovateľ internetu má prístup k vašim údajom. VPN sieť vytvorí spojenie medzi dvoma počítačmi, ku ktorému nemajú prístup neautorizovaní užívatelia. Počítač, s ktorým ste spojení nevidí vás, ale VPN server, z ktorého sa spojenie uskutočnilo. Ak chcete bezpečný internet mali by ste si svoje súkromie viac chrániť a práve to vám môže VPN poskytnúť. Práve v tom je VPN meaning, alebo po našom zmysel VPN – poskytnúť užívateľom bezpečie a zaistiť im súkromie. Táto sieť vytvorí virtuálnu linku medzi dvoma počítačmi nech sú kdekoľvek na svete. V rámci tejto linky je možné nadviazať ďalšie sieťové spojenie. Vytvorenie VPN siete zaistí bezpečné spojenie medzi firmou a vzdialených firemných zamestnancov (ekonómov, obchodných cestujúcich, ...). VPN takto umožní prístup k firemnej sieti aj zamestnancom pracujúcim z domu.


 

Ako funguje VPN?

VPN vám poskytne bezpečnú komunikáciu na internete. Z vašich osobných údajov sa dostane druhej strane len to, čo sami budete chcieť poskytnúť. VPN sk vytvorí bezpečnú pripojenie do firemných sieti a zabezpečí bezpečnú komunikáciu medzi klientom a zákazníkom či firmou. Princíp tohto sofrvéru je úplne jednoduchý – šifry.  Dáta z vášho počítača sú prostredníctvom VPN client zašifrované a odoslané cez poskytovateľa internetu na VPN server. Ten dáta rozšifruje a pošle do cieľa (na stránku, s ktorou komunikujete). Do tohto virtuálneho spojenia sa nikto iný nedostane, pokiaľ nebude mať autorizáciu.  VPN pripojenie zaistí dostatok súkromia každému, kto ho použije. Moja IP adresa bude v bezpečí... a čo tá vaša? Na zabezpečenie bezpečného spojenia VPN používa protokoly. Protokoly VPN sú zväčša od spoločnosti Microsoft, ktorá neustále pracuje na ich vývoji a zlepšovaní. Môžete si vybrať, ktorý protokol chcete používať – vyberte si ten najbezpečnejší (Open VPN, IKEv2). Takúto VPN ochranu môžete mať aj v mobile. Mobilné zariadenia sa dnes tešia veľkej obľube, preto je ideálne ak je VPN v mobile.

 

Na čo sa VPN používa?

VPN sieť nemusíte používať len na ochranu osobných údajov, jej využitie je oveľa širšie.  

 

Zmena IP adresy

Na svete je viac ako 150 VPN serverov. Môžete si vybrať prostredníctvom ktorého sa na internet pripojíte. Tvoja, vaša a aj moja IP adresa bude tak pre ostatných užívateľov internetu neznáma, tak isto ako aj miesto, kde sa práve nachádzam.  

 

Šifrovanie komunikácie

VPN používa 256 bitové šifrovanie. Ak sa pripojíte na otvorené verejné Wi-Fi osobné údaje (e-maily, obchodné transakcie, heslá,...) nedokáže nik zachytiť. Protokoly VPN sa o bezpečnú a nikým nerušenú komunikáciu postarajú aj na verejných priestranstvách. Nemusíte sa obávať náhodného či cieleného úniku obsahu vašich správ či osobných údajov. Tieto protokoly odosielané správy zašifrujú a prijaté dešifrujú. Medzi najčastejšie používané protokoly VPN patria: PPTP. L2TP/IPSec, OpenVPN, IKEv2 a SSTP.  

 

Sťahovanie súborov

VPN torrent vám umožní stiahnuť si aj veľké súbory (hudba, videohry, filmy,...) rýchlo a bez obmedzenia. A čo sa týka zdieľania súborov – máme dobrú správu aj pre vás. Ak sa rozhodnete zdieľať súbor, osoby, ktoré ho s vami zdieľajú majú prístup k vašej IP adrese. Ak budete ale obsah zdieľať cez sieť VPN vaša anonymita bude zachovaná.  

 

Obíďte zákazy a blokovania

V niektorých štátoch sú niektoré internetové stránky blokované. Ak sa v jednej z týchto krajín nachádzate a nemáte prístup k Facebooku, Skype, Gmailu,... stačí ak sa pripojíte k serveru VPN v inej krajine, ktorá tieto stránky neblokuje. Takto sa môžete dostať aj na webové stránky, ktoré sa rozhodli majitelia z vlastnej iniciatívy, či vďaka zákonom konkrétnej krajiny zablokovať. Pripojíte sa na VPN server inej krajiny, ktorej sa toto blokovanie už netýka.  

 

Zaistite si súkromie

Špehovanie, či už správcami sietí, poskytovateľmi internetových služieb či nadriadenými v spoločnosti sa dá pomocou siete VPN stopnúť. Pripojenie na internet cez VPN server udrží vaše surfovanie na internete v anonymite. Nik nezistí čo ste na počítači robili, ktoré stránky ste navštívili a ani čo a či vôbec niečo ste si sťahovali. Ochrana VPN sa určite oplatí ak sa v práci počas prestávky nudíte.  

 

Utajte polohu – zbavte sa otravných reklám

Ak vám ide na nervy reklama, ktorá na vás číha všade kde sa pohnete (vo virtuálnom svete) sťažte jej to. VPN vám umožní utajiť svoju ozajstnú polohu, miesto kde sa nachádzate. Vďaka tomu bude pre prehliadač čoraz ťažšie zobraziť vám cielenú reklamu na základe vašej polohy. V závislosti od pripojenia na server VPN sa pre internetový svet budete raz nachádzať v južnej Európe, následne v severnej Amerike, prípadne niekde v Ázii. Takto vám poskytne VPN ochranu pred nechcenou reklamou a možno aj zlým a nevýhodným nákupom dovolenky, ktorú (keby ste reklamu nevideli) ste nemuseli zbytočne preplatiť.  

 

Najlepšie VPN – akú vybrať?

Ak vás VPN zaujala a rozmýšľate nad ňou môžete si vybrať. Existuje niekoľko desiatok VPN sietí. Ide o platené VPN (prevádzka serverov po celom svete niečo stojí), ale prehnane vysokých poplatkov sa obávať nemusíte. Cena tejto služby sa pohybuje od 3 do 10 euro. Ak hľadáte aplikáciu VPN do svojho androidu nemala by vašej pozornosti uniknúť changer VPN. Nižšie spomenuté VPN sú vhodné do počítačov, notebookov a aj mobilných zariadení.  

 

Nord VPN

NordVPN má viac5 500 serverov  v 60 – tich krajinách sveta, čo je najviac spomedzi ostatných sietí. Nakoľko ide ale o pomerne lacnú službu využíva Nord VPV viac ľudí než ostatné VPN. Poskytuje maximálnu možnú bezpečnosť, takže môžete pokojne surfovať na internete, posielať či sťahovať súbory a aj obchodné e-mail a podporuje aj živý chat. Nemusíte sa obávať o svoje osobné údaje a pomocou Nord VPN sa môžete pripojiť aj cez otvorené verejné Wi-Fi kdekoľvek ste. Táto aplikácia je vhodná ako pre počítače a notebooky tak aj pre iOS či Android.  

 

Express VPN

Ďalšia najpoužívanejšia sieť VPN je Express VPN. Rýchlosť, bezpečie a množstvo serverov (viac ako 3000) po celom svete radia túto aplikáciu k najlepším. Taktiež ide o platenú VPN, ale bezpečie a ochrana osobných údajov za to stoja. Nemusíte hľadať VPN Windows, či VPN Mac. Túto aplikáciu môžete používať aj v PC, notebookoch s operačným systémom Windows, Mac či Linux, prehľadávače Chrome a Firefox a mobilných zariadeniach – androidoch a aj iOS.  

 

Avast VPN

Avast VPN na rozdiel od predchádzajúcich VPN, ktoré používajú protokol P2P používa protokol Open SSL. Po zapnutí siete VPN sa vaša komunikácia začne šifrovať a vy môžete bezpečne surfovať na internete bez toho aby ste po sebe v tomto virtuálnom svete zanechali nejakú stopu.  

 

AVG VPN

Často používate online platby, bankovníctvo, alebo nechcete aby niekto iný videl históriu vyhľadávania na vašom počítači? Stiahnite si AVG VPN a o svoje súkromie sa už obávať nemusíte. Vaša IP adresa, poloha, zdieľanie súborov, sťahovanie – to všetko zostane pred neželanými zvedavcami utajené.  

 

VPN free

Platené VPN ponúkajú možnosť skúsiť si ich používanie na istý čas zadarmo. Až neskôr sa rozhodnete, či a ktorá sieť VPN vám najlepšie vyhovuje a môžete si ju vyskúšať. VPN zadarmo môžete mať tiež. Je ale otázne koľko súkromia vám zabezpečia. Tiež sa zamerajte na rýchlosť – aby ste pri chatovaní nemuseli čakať dlhšiu dobu na odoslania a aj prijatie správy. Pokiaľ ale túto službu plánujete používať zriedka postačí vám aj VPN zadarmo. Nebudete musieť tak platiť za službu, ktorú potrebujete použiť len raz za čas. Počítajte ale s tým, že používajú slabší protokol PPTP, majú menej serverov, ktoré využíva viac osôb, takže dátové prenosy budú pomalšie.

 

 VPN pripojenie

Ak vás napadla otázka ako vytvoriť VPN čítajte ďalej. V prvom rade musíte vytvoriť profil siete VPN (ak máte operačný systém Windows VPN je jeho súčasťou, stačí si ho len zapnúť).Z Microsoft Store si stiahnite aplikáciu VPN, ktorú chcete používať. Teraz kliknite na Štart – Nastavenie – Sieť a internet – Sieť VPN – Pridať VPN pripojenie.   V tejto fáze vyplňte:

  • Poskytovateľ siete – Windows
  • Názov pripojenia - zadajte výraz (pomenovanie pripojenie VPN) –zapamätajte si ho, budete ho hľadať keď sa budete chcieť do VPN siete pripojiť.
  • Názov alebo adresa servera – vypíšte názov servera VPN
  • Typ VPN – zvoľte druh pripojenia – ide o typy VPN pripojenia, ktorý používa vaša VPN (tá, ktorú ste si stiahli ako aplikáciu)
  • Typ prihlasovacích údajov – heslo, meno, alebo certifikát
  • Nakoniec kliknite na Uložiť.

Pripojiť sa k vytvorenej sieti je už jednoduché: Kliknite na ikonu Sieť, zvoľte pripojenie VPN a kliknite na Pripojiť. Ak to bude potrebné zadajte svoje prihlasovacie údaje. Ak ste všetko urobili správne práve sa vám podarilo vytvorenie a nastavenie VPN a aj pripojenie k nej. Odteraz je vaše surfovanie na internete oveľa, oveľa bezpečnejšie než doteraz.  

 

Bezpečnosť na internete

O bezpečnom používaní internetu sa všade veľa píše a aj napriek tomu si málokto z nás dáva pozor. Vybielené účty, odhalenie osobných údajov, ataky hackerov, odcudzenie osobných fotiek, ktoré má väčšina z nás v počítači, ... kým sa nás to netýka osobne bezpečnosti veľa pozornosti nevenujeme. O svoju internetovú bezpečnosť a súkromie sa obávať nemusíte ak používate VPN. Stačí venovať tejto službe pár minút a pripojenie na internet bude pre vás bezpečné nech ste kdekoľvek. Stiahnite si VPN do svojich počítačov a mobilných zariadení a otvorené verejné Wi-Fi siete nebudú pre vás hrozbou. O vaše súkromie a bezpečnosť sa postará sieť VPN. Komunikácia s firmou bude rýchla a aj bezpečná vďaka zaistenému virtuálnemu spojeniu medzi počítačom zamestnanca doma a firemnou sieťou. Neváhajte, nečakajte kým sa stanete obeťou s prázdnou kreditnou kartou, nečakajte kým si niekto zistí vaše osobné údaje,... siahnite po službe VPN ešte dnes. VPN meaning, alebo po našom zmysel VPN je jednoduchý  – poskytnúť užívateľom bezpečie a zaistiť im súkromie vo svete internetu.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni