Čo je NFC?

7.7.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: Uncategorized

NFC je skratka, s ktorou sa čoraz častejšie stretávate. Či už ide o NFC tagy, NFC čítačky alebo NFC aplikácie. Čo je NFC? Ako funguje, čo dokáže a prečo je dobré mať túto funkciu v mobilnom telefóne? Prezradíme vám to.

Čo je NFC? Isto sa už väčšina z vás s týmto pojmom, alebo skôr skratkou stretla. Čo znamená skratka NFC?  Near Field Comunication.  V podstate ide o technológiu, ktorá zabezpečuje krátkodosahové, vysokofrekvenčné a predovšetkým bezdotykové spojenie medzi dvoma zariadeniami.  Čo znamená NFC už vieme. a určite túto  technológiu využívate a ani o tom neviete. Čo je NFC technológia?

 

NFC čo to je

Dve rôzne zariadenie môžu prostredníctvom tejto technológie posielať medzi sebou údaje. Je ale dôležité aby boli zariadenie blízko pri sebe (cca 4- 5 cm). Na prenos dát je potrebný „iniciátor“ (zariadenie) a „cieľ“ (napr. NFC nálepka). Komunikácia prebieha medzi aktívnym zariadením a NFC tagom.  NFC tag (nálepka) je zariadenie, ktoré obsahuje anténu a NFC čip. Prenos alebo zapisovanie dát môže prebiehať z alebo do pamäte NFC tagu.

NFC tagy si môžete zakúpiť. Ich cena môže byť nižšia než cena čiarových kódov, zvlášť pri odbere väčšieho množstva.


Zariadenie s funkciou NFC pri prenose dát generuje rádiofrekvenčné pole, ktoré zvládne napájať aj pasívne cieľové zariadenie. Druhé, cieľové zariadenie nemusí mať vlastný zdroj energie. Tú získava zo zariadenie, s ktorým je prepojené.  Samozrejme, že sa môžu prostredníctvom NFC prepojiť aj dve zariadenie, ktoré majú vlastný zdroj energie.

 

Čo je to NFC v mobile?

Túto funkciu nájdete v novších mobilných telefónoch. Možno vám príde na um Bluetooth. Aj keď je princíp fungovania takmer rovnaký NFC má viac výhod. Pri prenose dát prostredníctvom funkcie NFC šetríte energie oveľa viac než keby ste použili bluetooth. Zároveň je prenos dát oveľa rýchlejší, spárovanie dvoch zariadení trvá ani desatinu sekundy (pri bluetooth aj pár sekúnd) atď.

NFC v telefóne má množstvo ďalších výhod. Často sa funkcia využíva pri bezkontaktných platbách. Ak si zabúdate doma peňaženku, alebo nemáte pri sebe kreditku môžete v obchode nakúpiť a zaplatiť prostredníctvom funkcie NFC. Aby ste to mohli platbu uskutočniť potrebujete mať v telefóne len aplikáciu Google Pay alebo Apple Pay. Zadáte do nich údaje z karty a následne môžete platiť mobilom alebo na to použiť chytré hodinky NFC. Aplikáciu je potrebné v tom prípade stiahnuť aj do hodiniek.

 

NFC slúchadlá

NFC mobil čo to je a na čo to využiť ak bezkontaktné platby nevyužívate? Stačí ak máte NTC slúchadlá. Stačí v mobile zapnúť túto funkciu, priložiť ju k NFC tagu na slúchadlách a nadviazať spojenie.

 

Čo je NFC u hodiniek?

Ak si zaobstaráte chytré hodinky, ktoré nemerajú len počet krokov, ktoré za deň prejdete môžete prostredníctvom hodiniek s NFC napríklad platiť v obchode.

 

NFC čítačka

Ak máte ďalšie zariadenia s NFC tagom určite sa vám čítačka NFC tagov zíde. Čítačka NFC tagov čo to je? Je to v podstate funkcia NFC. Ak ju máte môžete ju  aktívne používať. Táto technológia je čoraz častejšia. NFC čítačka android nahradí bežnú čítačku QR kódov, ktoré postupne nahrádzajú NFC tagy.

NFC funkciu dnes nájdete vo viacerých mobilných telefónoch, či sa už rozhodnete mať NFC Android, alebo NFC iPhone určite ju využijete.

Ako vyskúšať funkčnosť NFC? Ak sa vám nedarí platiť mobilom v obchode aj napriek tomu, že máte funkciu NFC bude dobré zistiť prečo to nejde. Často býva chyba v aplikácii Google Pay (Apple Pay). Je dôležité aby ste ju mali nastavenú ako predvolenú platobnú aplikáciu.  Stačí kliknúť na „Nastavenia“ v mobile, kliknúť na „Aplikácie a upozornenie“ a prejsť do „Predvolené aplikácie“. Tu potvrďte „Platby mobilom“ a nastavte aplikáciu Google Pay ako predvolenú.

 

Google Pay (Apple Pay)

Google Pay je aplikácia, ktorá je prepojená s vašou kreditnou alebo debetnou  kartou. Prostredníctvom nej a NFC vykonáte platbu, ktorá sa automatiky strhne z vášho účtu. Dôležité je aby mobil mal NFC. Nemusíte mať tak svoje karty v mobile alebo pri sebe.

 

Mobil s funkciou NFC

Možno sa zdá, že mobil s funkciou NFC je samozrejmosťou ale nemusí tomu tak byť. Či túto funkciu máte zistíte v časti „Nastavenia“. V políčku „Hľadať“ zadajte skratku NFC. Ak mobil funkciu nevie nájsť nemáte ju a nemôžete ju používať.

Ak máte o túto technológiu záujem je dobré zamerať pozornosť na mobily, ktoré ju majú, či už hľadáte NFC Huawei alebo NFC Samsung či iný typ isto nájdete telefón, ktorý bude vašim nárokom plne vyhovovať.  Dobrou voľbou môže byť ak Xiaomi Poco X3 NFC alebo Xiaomi Redmine 9C NFC.

Čo je NFC v mobile, ako využiť aplikáciu NFC android a na čo všetko ju využiť už viete. Nepotrebujete mať pri sebe peňaženku ani kreditku. Ak máte mobil s NFC môžete platiť kdekoľvek a nie len to. Môžete sa rýchlo pripojiť k bezdrôtovým slúchadlám alebo reproduktorom,  spúšťať mapy len zasunutím mobilu do držiaka v aute, načítať menu v reštaurácii (ak má reštaurácia NFC tag) ale aj odomknúť dvere len priložením mobilu a veľa ďalšieho.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni