AKTUALIZÁCIA OVLÁDAČOV. Ako to urobiť správne?

4.12.2020 8:09  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Pravidelná aktualizácia ovládačov zabezpečí správny chod všetkých zariadený pripojených k počítaču, klávesnice, tlačiarne, grafickej karty,... Prezradíme vám ako na to.

Ovládače (alias driver) sú počítačové programy, ktoré zaisťujú komunikáciu medzi operačným systémom a hardvérovými zariadeniami.  Každé zariadenie, ktoré je pripojené k počítaču potrebuje vlastný ovládač. Myš, tlačiareň, pevný disk, grafická karta alebo klávesnica či akékoľvek iné zariadenie potrebuje program (ovládač), ktorý zaistí jeho funkčnosť. Každé zariadenie má množinu príkazov, ktoré ovládač pozná čím je zaručená úplná funkčnosť zariadenia.

Aby hardvérové zariadenie fungovalo bez chyby je potrebné aby tieto ovládače boli pravidelne aktualizované. Ako na to vám prezradíme v tomto článku.

 

Aktualizácia ovládačov – automatická alebo manuálna

 


Automatická

Ovládače by sa mali nainštalovať automaticky hneď ako zariadenie pripojíte k počítaču. K inštalácii a aj aktualizácii dôjde automaticky zo serverov Microsoftu. Sem ich posielajú osobne výrobcovia alebo vývojári zariadení. Takto máte aktualizáciu ovládačov zadarmo. Je to služba spoločnosti Microsoft, ktorá vám dostupné ovládače vyhľadá a aj nainštaluje zadarmo.

Aktualizácia ovládačov Windows 10

Windows ovládače aktualizuje automaticky. Hneď ako sú nové aktualizácie k dispozícii nájde ich a inštaluje. Voliteľné aktualizácie sa neinštalujú, ale prístup k nim máte pomerne jednoduchý. Prejdite do služby Windows Update, vyhľadajte aktualizácie a nainštalujte ich.

Pokiaľ chcete aby sa ovládače aktualizovali samé, bez nutnosti ich vyhľadávať a sťahovať môžete v ponuke „štart“ vyhľadať položku „zariadenia tlačiarne“, následne kliknite na „nastavenie inštalácie zariadenia“ a zvoľte ponuku „vykonávať automaticky“. Nezabudnite zmeny uložiť.

Ak neviete ako aktualizovať ovládače grafickej karty Windows 10 nemusíte nad ničím rozmýšľať. Služba Windows Update to zvládne aj bez vašej pomoci.

Manuálna

Nie vždy ale dochádza k automatickej aktualizácii. Ak ste napríklad tlačiareň dlhšie nepripojili k počítaču môže sa stať, že vám pár noviniek ušlo. Pokiaľ ich Windows neaktualizuje automaticky je dobré vyhľadať stránky výrobcu notebooku, alebo výrobcu hardvéru (v prípade stolových počítačov) a podľa modelového označenia produktu si stiahnite príslušný ovládač manuálne.

 

Program na aktualizáciu ovládačov

Na internete nájdete viacero programov, ktoré vyhľadávajú a aktualizujú dostupné aktualizácie ovládačov. Nie všetkým ale môžete veriť. Niektoré z týchto softvérov môžu obsahovať škodlivé programy, ktoré môžu miesto vyhľadávania a sťahovania ovládačov sťahovať vírusy, alebo preplniť váš PC reklamou. V tomto prípade je dobré ak máte v počítači kvalitný antivírusový program. 

Nie je ani dobré ak vám niekto takýto program ponúka na predaj. Služba Windows Update aktualizuje ovládače zadarmo a bezpečne. Prečo by ste za podobný  program mali platiť? Navyše ak ani neviete čo obsahuje.

 

Ako aktualizovať ovládače Windows 7

Stiahnuť a inštalovať si programy na aktualizáciu driverov má svoje výhody aj nevýhody. O nevýhodách sme už písali vyššie. Oceníte ich ak používate starší operačný systém, ktorý už nie je podporovaný a vy sa nemáte ako dostať k najnovším aktualizáciám.

Ak hľadáte v prehliadači výraz „aktualizácia ovládačov Windows 7 64 bit“ s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete už len oznam o tom aby ste prešli na Windows 10. V tomto prípade vám programy na aktualizáciu driverov môžu pomôcť. Nájdu aktualizácie na internete a stiahnu ich. Siahnite ale po programoch, ktoré sú známe a môže ich mať zadarmo.  

Jedným z tých najznámejších je Driver Booster. Základnú verziu programu si môžete stiahnuť zadarmo. Aktualizácia driverov (ovládačov) zadarmo je s týmto programom zaručená. Vyhľadá zastarané ovládače a ich aktualizáciu stiahne priamo zo stránok výrobcu. Je kompatibilný s operačným systémom Windows aj Mac.

Driver Booster ale nie je jediným programom na aktualizáciu ovládačov. SlimDrivers Windows je ďalším programom, ktorý vyhľadá a inštaluje najnovšie ovládače. Tento softvér ale funguje len v operačnom systéme Windows.

Je viacero možností ako aktualizovať ovládače a je len na vás, ktorú z nich zvolíte. Môžete s nimi aktualizovať ovládače grafickej karty Windows 10, sfunkčniť tlačiareň, alebo inštalovať najnovšie aktualizácie do starších systémov.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2335

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni