Ako zrýchliť Windows 10 a 11? NÁVOD

10.4.2023 12:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Zdá sa vám váš počítač pomalší? Poradíme vám ako zrýchliť Windows 10 a ako zrýchliť spustenie počítača. Vďaka našim trikom na zrýchlenie PC nebudete musieť čakať dlhé minúty na načítanie programu či otvorenie stránky.

Určite ste si na svojom počítači všimli, že sa postupne spomaľuje. Kým nový počítač vynikal takmer bleskovým štartom a rýchlym načítaním staršie počítače už touto vlastnosťou nedisponujú. Pomalší štart, takmer plná pamäť a čoraz dlhšie spustenie programu alebo hry. Ak rozmýšľaš ako zrýchliť svoj počítač si tu správne. Existuje niekoľko trikov ako zrýchliť Windows.

 

Ako zrýchliť Windows 10

Ako zrýchliť spustenie počítača? Ako zrýchliť počítač Windows 10 alebo 11? Skôr ako odpoveď na tieto otázky je dobré sa zamyslieť prečo je počítač pomalý, prípadne, prečo sa postupne spomaľuje. Existuje pár trikov, ktorými môžete svoj počítač znova zrýchliť.

Aplikácie bežiace v pozadí, zaplnené miesto v pamäti, dočasné súbory ale aj známe cookies,.... zistiť čo spomaľuje počítač konkrétne môže chvíľu trvať. Zrýchliť rýchlosť procesoruzrýchliť počítač s Windows 10 môžete ak skúsite niektoré (alebo všetky) tipy, ktoré vám tu spomenieme.


 

Rýchly štart

Ako zrýchliť štart Windows 10? Pri spúšťaní PC sa spúšťajú aj aplikácie, ktoré nepotrebujete. V novom počítači ste ich ešte nemali ale ako ste si postupne sťahovali do počítača aplikácie a programy dostali ste ich a práve tie sa môžu spúšťať hneď ako zapnete PC. Práve to spomaľuje jeho spustenie. Vypnite ich.

Otvorte Správcu úloh (Ctrl + Alt + Delete) a prejdite do karty „Spustenie“ (Aplikácie pri spustení). Tu zistíte ktoré aplikácie sa pri spustení počítača zapínajú. Stačí ak ich jednoducho zakážete: V stĺpci „Stav“ kliknite pri konkrétnej aplikácii pravým tlačidlom myši a zmeňte stav na „zakázané“. Pri najbližšom spustení sami zistíte ako sa PC rýchlejšie spúšťa. Ako zrýchliť štart PC už viete.

Ak neviete ako osekať Windows 10, ktorým programom zakázať spustenie pri štarte PC obráťte sa po radu k odborníkom.

 

Vyčistenie disku

Ako vyčistiť a zrýchliť počítač? Dá sa to. Vymažte nepotrebné súbory vrátane medzipamäte. Aj keď si aplikácie a súbory odstránite nezabúdajte, že môžu na disku zostávať dočasné súbory alebo zvyšky programov. Vy o nich neviete, ale zbytočne vám zaberajú miesto a spomaľujú chod a výkon počítača. Na ich odstránenie môžete využiť aj program na zrýchlenie Windows 10. Nepotrebných a zbytočných súborov vás v počítači môže zbaviť napr. softvér Wise Disk Cleaner alebo Ccleaner. Ďalšie programy môžu prehľadať vaše súbory a odstrániť duplicitné položky, čím uvoľnia miesto v počítači a zrýchlia ho.

 

Defragmentácia disku

Defragmentácia a čistenie disku je ďalší dobrý spôsob ako zrýchliť notebook Windows 10. Našťastie Windows 10 už defragmentátor obsahuje. Nastavte si ho tak, aby sa spúšťal hneď pri spustení PC. Cez vyhľadávacie pole nájdite položku „Defragmentovať a optimalizovať“. Otvorte program a vyberte možnosť „Optimalizovať“.

Optimalizovať Windows 10 môžete aj pomocou programov. Na defragmentáciu disku a optimalizáciu PC sú dobré programy DefragglerUltraDefrag, ktoré si môžete stiahnuť zadarmo. Rovnakým spôsobom môžete vykonať aj defragmentáciu a optimalizáciu Windows 11.

 

Herný mód

Možno sa vám herný mód spája s hraním hier na počítači ale je výborný aj keď chcete zrýchliť počítač Win 10. Zapnete ho celkom jednoducho. Otvorte si „Nastavenia“ (kláves Windows + I) a kliknite na políčko „Hranie hier“ (Gaming). V tejto časti len prepnite prepínač do polohy „Zapnuté“. Aktivovaním tohto módu sa zastaví automatická inštalácia updatov a výkon PC sa bude sústrediť len na hru alebo program, ktorý máte spustený.

 

Antivírus

Antivírusové programy v počítači majú svoju zásadnú úlohu. Pravdou ale je, že neustále kontrolovanie počítača ho poriadne zaťažuje.  Spomalený počítač Windows 10 môžete zrýchliť ak stálu kontrolu v antivíruse vypnete. Nezabudnite ale zároveň nastaviť pravidelnú kontrolu PC (napríklad každý druhý deň) najlepšie v hodinách kedy PC nepoužívate.

Zrýchliť PC Windows 10 a aj s Windows 11 sa dá ak viete ako na to. Stačí pár jednoduchých krokov, ktoré vám zaberú pár minút pri počítači. Ak chcete zrýchliť štart Windows, zlepšiť výkon PC a tak zrýchliť internet Windows 10 a rýchlejšie načítavať webové stránky skúste na to vyššie spomínané triky. Určite sa vám to podarí.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2335

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni