Ako zistiť verziu Windows?

28.3.2022 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Vedieť ako zistiť verziu Windows sa môže zdať na prvý pohľad zbytočné. Čo ale v prípade ak máte počítač požičaný, alebo od známeho? Ak neviete aká verzia Windows je v počítači inštalovaná poradíme vám niekoľko spôsobov ako to zistiť.

Hoc je to nezvyčajné stále sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí nevedia akú verziu operačného systému Windows majú v počítači nainštalovanú. Pritom sa vám táto informácia môže zísť kedykoľvek, napríklad keď si potrebujete stiahnuť do počítača program a neviete či bude s vaším systémom kompatibilný. Našťastie je niekoľko spôsobov ako zistiť verziu Windows na počítači.

 

Ako zistím aký mám Windows

Zistiť verziu Windows môžete celkom jednoducho. Zamerať sa môžete na roky. Ak rozmýšľate ako zistiť verziu Windows 7 podľa rokov stačí ak viete, že táto verzia vyšla v roku 2009. Aby ste sa o tom presvedčili stačí ak kliknete na políčko „Štart“ a vo vyhľadávacom okienku kliknite pravým tlačidlom myši. Následne vyberte „Vlastnosti“ a prejdite do položky „Vydanie systému Windows“.

Ako zistiť verziu Windows 8

Verzia Windows 8 sa od predchádzajúcich výrazne odlišuje. Skôr si pomýlite Windows 8 s Windows 10 než Win 8 so staršou verziou.


 

Ako zistiť verziu Windows 10

Zistiť verziu Windows v PC môžete prostredníctvom klávesu Windows. Kliknite na ňu a do vyhľadávacieho poľa napíšte výraz „winver“ a kliknite na „OK“. Otvorí sa okienko, v ktorom sa zobrazia informácie o verzii Windows.

Pokiaľ používate najnovší operačný systém pravdepodobne sa vám zobrazí výraz Windows 10 verzia 21H1. Je dobré vedieť aké sú verzie Windows 10. Ak si systém pravidelne neaktualizujete možno máte staršie verzie, ktoré postupne prestáva Microsoft aktualizovať. Verzia 21H1 je momentálne najnovšia.

 

Ako zistiť Windows 32 alebo 64 bit

Ak chcete vedieť ako zistiť 32 alebo 64 bit Windows čítajte ďalej. Kliknite na „Štart – Nastavenia – Systém – Informácie“. Tu vyberte „Špecifikácie zariadenia – Typ systému“. Môžete tu zistiť nainštalovanú verziu Windows a aj či máte 32 alebo 64 bit.

 

Ako zistiť verziu Windows: CMD

Zistiť verziu Windows z príkazového riadku? Áno, aj týmto spôsobom môžete zistiť akú máte verziu operačného systému. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz „cmd.exe“ a potvrďte ho. V čiernom okienku (príkazový riadok), ktoré sa vám po potvrdení zobrazí vidíte hneď v prvom riadku číslo verzie. Ak chcete zistiť viac informácií zadajte príkaz v tvare „systeminfo“ a potvrďte ho.

 

Ako zistiť verziu Windows z ISO

Zistiť verziu Windows v inštalačnom súbore ISO nie je také jednoduché ale nie je to ani nemožné. Vyhľadajte Windows 10 ISO v prieskumníkovi a kliknite naň pravým tlačidlom myši. Zvoľte možnosť „Pripojiť“. Následne prejdite na pripojenú jednotku a kliknite na „Zdroje“. Tu zistite či máte „install.wim“ prípadne „install.esd“.

Teraz otvorte cez „Štart“ príkazový riadok (cmd.exe) a otvorte ho ako správca. V okienku nahraďte výraz „DriveLetter“ súborom (install.wim, alebo install.esd) a potvrďte. V zozname, ktorý sa vám zobrazí nájdite aj názov systému Windows a aj údaj o tom, či ide o 32 alebo 64 bitovú verziu.

Ak viete ako zistiť verziu Windows nebudete mať problém so sťahovaním aplikácií a programov a overovaním ich kompatibility s vaším operačným systémom. Ušetríte si tak mnoho starostí a aj času, keď budete zisťovať prečo vám program nefunguje, prečo sa nechce inštalovať a podobne.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni