Ako zistiť typ grafickej karty v PC? Návod

9.2.2023 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Neviete ako zistiť aká grafická karta je vo vašom počítači? Dá sa to viacerými spôsobmi. Poradíme vám nie len to ako zistiť typ grafickej karty v PC, ale aj ako aktualizovať jej ovládače či ako zistiť teplotu grafickej karty.

Grafická karta je dôležitým komponentom každého počítača. Poznať typ grafickej karty v počítači sa hodí každému, kto chce vedieť aká je výbava počítača. Tieto poznatky sa vám zídu ak si chcete stiahnuť hru a potrebujete vedieť či počítač spĺňa hardvérové požiadavky hry, prípadne ak chcete dať do PC novú kartu. Takže, ako zistiť typ grafickej karty?

 

Ako zistiť akú mám grafickú kartu

Ak si aj vy lámete hlavu s tým ako zistiť grafickú kartu, teda jej typ v počítači už nemusíte. Či ste len zvedaví, alebo chcete vedieť, či vám hra bude v počítači fungovať typ grafickej karty vo vašom počítači môžete zistiť jednoduchým spôsobom. Prezradíme vám ako zistiť výkon grafickej karty, ako zistiť výrobcu grafickej karty a aj ako zistiť veľkosť grafickej karty.

 


Ako zistiť grafickú kartu Win 10

Ako zistím čo mám za grafickú kartu, ako zistiť grafiku či ako zistiť pamäť grafickej karty sú otázky, ktoré trápia mnohých. Ako na to?

V operačnom systéme Windows 10 nie je problém zistiť aká grafická karta v počítači je. Prostredníctvom klávesovej skratky  Ctrl + Shift ; Esc otvoríte Správcu úloh. V ňom si otvorte kartu „Výkon“. Z ponuky, ktorá sa vám následne zobrazí kliknite na „GPU“.  Odpoveď na otázku „akú mám grafiku“ nájdete v pravom hornom rohu.

Nie je to ale jediný spôsob ako zistiť grafickú kartu Windows 10. Ďalší spôsob môžete využiť aj pri starších operačných systémoch Windows.

Otvorte Správcu zariadení prostredníctvom ponuky Štart alebo na to použite klávesovú skratku Win + X. V ponuke nájdite sekciu „Grafické adaptéry“. Po jej rozkliknutí môžete zistiť akú grafickú kartu v notebooku alebo počítači máte.

Tretí spôsob sa vám môže zísť ak chcete vedieť ako zistiť typ grafickej karty Windows 7, ale aj iných verziách Windows. Kliknite na klávesy Win + R a do okienka, ktoré sa vám otvorí napíšte dxdiag. Za chvíľu sa zobrazí aplikácia !Diagnostický nástroj DirectX“. Vyberte položku „Obrazovka“ a názov grafickej karty nájdete v časti „Zariadenie“ vľavo hore.

 

Ako zistiť či funguje grafická karta

Nie len funkčnosť grafickej karty ale aj jej teplota by vás mohli zaujímať. Blikajúce pruhy na obrazovke, čierny monitor alebo pípanie pri spúšťaní počítača môžu byť znakmi toho, že vaša grafická karta je asi poškodená. Takže ak rozmýšľate ako spoznať zlú grafickú kartu isto si to všimnete. V tomto prípade radšej vypnite aplikáciu alebo celý počítač.

Rozpoznať vadnú grafickú kartu môžete aj pomocou programu DirectX. Otvorte ho (postup je vyššie v článku) a kliknite na políčko „Displej“. V dolnej časti nájdete oznámenia. Ak je tam správa „Nenašli sa žiadne problémy“ grafická karta je v poriadku. Pokiaľ ale niekde chyba je program vám dá rady ako postupovať ďalej.

Dobré je aj vedieť ako zistiť teplotu grafickej karty. Na to vám najlepšie poslúžia programy. Jedným z nich je napríklad Core Temp, alebo AIDA 64, s ktorými získate informácie o teplote jadra a aj ďalších

Chcete program na diagnostiku grafickej karty ale aj ďalších komponentov počítača? Potom by vás mohol zaujímať program CPU-Z, ktorý vám poskytne informácie o pamäti PC, grafickej karta a ďalších komponentoch.

Problém s grafickou kartou môže byť aj v ovládačoch. Ak sú zastaralé budete mať s grafikou stále problém. Programy na ovládače vám môžu pomôcť zistiť ovládače grafickej karty, nájdu ich aktualizácie, stiahnu a inštalujú ich. Jedným z programov na aktualizáciu ovládačov je aj softvér DriverPack Solution Online.

Keď už viete ako zistiť akú grafickú kartu PC môžete si lepšie vybrať aké hry si stiahnete. Viete, či vybavenie vášho počítača sa zhoduje s nárokmi hry.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2335

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni