Ako ZISTIŤ IP ADRESU?

24.3.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

IP adresa je v podstate adresa vášho počítača, tabletu, mobilu alebo iného zariadenia pripojeného k internetovej sieti. Viete kde IP adresu v počítači nájsť? A viete čo všetko sa cez IP adresu dá o vašom pc zistiť?

Určite ste sa už v počítačovej terminológii stretli s pojmom IP adresa. Čo to je IP adresa, kde ju hľadať a ako zistiť svoju IP adresu?  Čo je IP adresa routera či IP adresa WiFi? Veľa otázok, na ktoré vám odpovieme v tomto článku. Neobávajte sa, nebude to nič zložité a nebudete potrebovať ani odborné znalosti.

 

Čo je to IP adresa?

IP adresa je číselný kód každého zariadenie, ktoré je pripojené k sieti pomocou internetového protokolu. Každé zariadenie má svoju IP adresu a jej úlohou je identifikácia zariadenia, ktorá je dôležitá pre správne adresovanie dát. Presne tak ako vaša adresa bydliska slúži na doručovanie listov tak IP adresa slúži na doručovanie a odosielanie dát. Ako teda zistiť svoju doručovaciu adresu k PC, alebo ako zistiť IP adresu PC?

IP adresu prideľuje každému zariadeniu poskytovateľ internetu. Vždy keď sa s počítačom, alebo mobilom pripojíte na inú sieť zmení sa IP adresa vášho zariadenia. V niektorých prípadoch môže k jej zmene dôjsť aj v prípade keď reštartujete počítač. Dosť záleží na tom, či máte statickú (IP adresa sa nemení), alebo dynamickú (IP adresa sa mení).


Svoju adresu poznáte,  ale viete ako zistiť IP? Prípadne kde a ako nájsť IP adresu?

 

Ako zistiť svoju IP adresu?

Ak rozmýšľate nad tým ako zistiť svoju IP adresu nemusíte sa dlho trápiť. Stačí kliknúť na tlačidlo „Štart“, potom „Spustiť“ a do okienka, ktoré sa objaví napíšte „cmd“ a kliknite na „enter“. Do príkazového riadku zadajte „ipconfig“ a zas stlačte „enter“. V riadku IPv4 adress nájdete vašu IP adresu. Ako nájsť IP adresu v lokálnej sieti CMD už viete.

Ako zistiť IP adresu PC Windows 10?  Ešte jednoduchšie. Kliknite na ikonku pripojenia na internet. Následne zvoľte v sieti, na ktorú ste pripojení „Vlastnosti“. V dolnej časti nájdite riadok označení IPv4 adresa. Číselný kód pri tomto výraze je vaša IP adresa.

V tejto súvislosti sa môžete stretnúť aj s pojmom IPv6. IPv4 a IPv6 sú spôsoby zápisu IP adresy. IPv4 je 32 bitový zápis adries a na dnešné pomery už nestačí. Postupne sa prechádza na IPv6 adresy (používajú 128 bitový zápis).

Zatiaľ je stále najrozšírenejšia IPv4 adresa a určite ju máte aj vy. O pár rokov  ale určite bude dobré vedieť ako zistiť IPv6 adresu.

 

Ako zistiť IP adresu routeru?

Lokálna IP adresa je adresa, ktorú máte v rámci domácnosti ak je na jeden router pripojených viac zariadení. Vonkajšia IP adresa je pridelená routeru a všetky zariadenie, ktoré sú na ňom pripojené majú vonkajšiu IP adresu rovnakú. Ako zistiť IP adresu routeru? Navštívte na internete stránku https://whatismyipaddress.com/ . Hneď ako prídete na stránku zobrazí sa vaša vonkajšia IP adresa, teda adresa routra, cez ktorý ste pripojení na internet. Stránka má aj funkciu IP adresa lokalizácia. Ak sa niekto bude snažiť o vás cez IP adresu dozvedieť vašu adresu nezistí ju. Stránky, na zistenie IP adries zverejnia len verejné údaje o vašom pripojení  Zároveň vám stránka odpovie aj na otázku „Ako zistím či mám verejnú IP?“

Pokiaľ vás trápi otázka „ako zistiť MAC adresu routeru?“ pokojne na to použite vyššie spomínanú webovú stránku.

 

Ako zistiť IP adresu cudzieho počítača?

Ak máte prístup k cudziemu počítaču jeho IP adresu zistíte ak budete postupovať podľa pokynov vyššie. Pokiaľ ale pri počítači nie ste môžete zistiť cudziu IP adresu napríklad z mailu, ktorý bol z tohto počítača poslaný. Ako zistiť IP adresu mailu?  Celkom jednoducho. Otvorte mail a zobrazte jeho zdrojový kód. Nájdite v ňom položku „Received: from“ a hneď vedľa je IP adresa cudzieho PC, teda počítača, z ktorého vám mail prišiel.

Ak chcete vedieť ako zistiť IP adresu stránky potrebujete na do len príkazový riadok. Stlačte Win + R a do riadku zadajte výraz „ping www.názovdomény. sk“ (bez úvodzoviek). Hneď v prvom riadku sa zobrazí IP adresa domény.

Existuje aj opačný spôsob., teda ako zistiť komu patrí IP adresa. Ak poznáte IP adresu môžete na stránke http://trafficzap.com/iptodomain.php zistiť názov počítača (domény).

 

Statická verzus dynamická IP adresa

Statická IP adresa je väčšinou za poplatok, záleží to ale hlavne od poskytovateľa internetu.

Dynamická IP adresa sa priebežne mení a máte ju zadarmo.

Ak sa vám aj podarí zistiť majiteľa IP adresy môže sa kedykoľvek stať, že sa jeho IP adresa zmení keď reštartuje router, počítač alebo sa pripojí napríklad na verejnú WiFi sieť v reštaurácii.

IP adresa zistenie majiteľa? Nie, meno majiteľa počítača nezistíte. Pomocou IP adresy ale môžete zistiť názov domény (web stránky).

 

Kde nájsť IP adresu zariadenia?

Zistiť IP adresu kamery môže byť problém. Pokiaľ je ale napojená na váš router stačí sa pozrieť do administrácie router. Tu by ste mali vidieť všetky zariadenia, ktoré sú na router pripojené.

Ak potrebujete zistiť IP adresu tlačiarne či iného zariadenia nájdete ju tiež v routeri. Dobrým spôsobom  ako zistiť IP adresy v sieti  sú počítačové programy. Jedným z týchto programov je napríklad Advanced IP Scanner. Program nájde všetky zariadenia pripojené na váš router a zobrazí aj ich IP adresy.

 

Ako zistiť IP adresu mobilu?

Keď už viete ako nájsť IP adresu v počítači a iných zariadení je dobré vedieť aj ako zistiť IP adresu mobilu.

Vyhľadanie IP adresy v mobile nie je ťažké. Prejdite do nastavení telefónu a kliknite na „Informácie o telefóne“. V tejto časti vyhľadajte políčko „Stav“ a otvorte ho. Nájdete tu aj IP adresu telefónu.

Vedieť aká je IP adresa PC sa vám môže niekedy zísť. Najčastejšie sa využíva pri vzdialenom prístupe k PC. Vďaka IP adrese sa viete pripojiť na konkrétny počítač na diaľku.

Svoju IP adresu nemusíte poznať naspamäť, hlavne ak máte dynamickú, ktorá sa často mení. Je ale dobré vedieť kde ju v prípade potreby rýchlo nájdete.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni