Ako získať elektronický podpis? NÁVOD

27.3.2023 12:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Získať elektronický podpis nie je náročné a ani ťažké. Chcete vložiť digitálny podpis do dokumentov PDF alebo elektronicky podpísať dokument vo Worde? Poradíme vám aj kde získať kvalifikovaní certifikát na kvalifikovaný elektronický podpis.

Administratíva sa dostáva do našich počítačov a e-mailových schránok. Elektronická komunikácia má množstvo výhod, ktorým postupne prichádzame na chuť všetci. Ak viete ako si vytvoriť elektronický podpis nemusíte tento článok čítať. Pokiaľ ale neviete ako vytvoriť elektronický podpis čítajte ďalej, poradíme vám ako na to.

 

Ako vytvoriť elektronický podpis

Vytvoriť podpis v PDF dokumentoch alebo vytvoriť elektronický podpis vo Worde nie je ťažké. Ak máte program na otváranie PDF dokumentov Adobe Acrobat Reader zadarmo nájdete v ňom funkciu, ktorá vám umožní vytvoriť digitálny podpis a vložiť ho do dokumentu.

Program na vytvorenie podpisu si môžete stiahnuť do počítačov ale nájdete aj aplikácie, ktoré vám umožnia elektronicky podpísať dokumenty v mobilnom telefóne.


 

Ako získať elektronický podpis zdarma

Jednoduchý elektronický podpis si môžete nastaviť aj v e-maile. Založiť elektronický podpisemaily je jednoduché. Prejdite do „Nastavenia“ a nájdite kolónku s podpisom. Vyplňte ju a vaše meno a priezvisko sa bude objavovať na konci každého mailu, ktorý pošlete. Tento podpis sa ale považuje za málo dôveryhodný.

Ako získať zaručený elektronický podpis? Dôveryhodnejší digitálny podpis získate v rôznych aplikáciách a programoch (DocuSign, Adobe Acrobat Sing,...). Tieto programy pridelia podpisujúcemu súkromný kľúč, ktorým dokument podpíšete. Vaša identita je cez súkromný kľúč overená a vy dostanete certifikát potvrdzujúci identitu. Certifikát sa pripojí k dokumentu, ktorý ste podpísali. Adresát si tak môže overiť, kto dokument naozaj podpísal a že digitálny podpis naozaj patrí osobe, ktorá dokument podpísala.

 

Ako vložiť do Wordu elektronický podpis

Rozmýšľate ako urobiť elektronický podpis do Wordu? Do dokumentu, ktorý píšete vo Worde môžete pridať neviditeľný digitálny podpis. Stačí ak otvoríte dokument a kliknete na „Súbor“, prejdite do položky „Informácie“ kde kliknete na položku „Zabezpečiť dokument“ )zošit alebo prezentáciu). Prejdite do „Pridať digitálny podpis“, prečítajte si hlásenie programu a kliknite na „OK“. Do dialógového okna zadajte účel podpisu a kliknite na „Podpísať“. Rovnaký postup je aj keď chcete elektronicky podpísať tabuľky v Excely alebo prezentácie v PowerPointe.

Vytvoriť elektronický podpis v Outlooku je trochu náročnejšie ale nič čo by ste nezvládli. Stačí len postupovať podľa návodu tu.

 

Elektronický podpis online

Existuje množstvo webových stránok, ktoré vám umožnia získať digitálny podpis do dokumentov v rôznych formátoch. Ques portál ponúka túto službu aj pre mobilné telefóny.

 

Ako získať elektronický podpis – kvalifikovaný elektronický podpis

Vytvoriť elektronický podpis v PDF je jedna vec. Určite ale rozmýšľate ako získať uznávaný elektronický podpis, ktorý môžete používať aj pri styku s verejnou správou. Kvalifikovaný elektronický podpis je v podstate informácia prepojená s elektronickým dokumentom, ktorá spĺňa podmienky dané zákonom. Tento podpis môžete používať aj na právne úkony, kde sa bežne vyžaduje písomná forma. Kvalifikovaný elektronický podpis je vylepšení elektronický podpis založený na kvalifikovanom certifikáte. 

Ako získať kvalifikovaný certifikát? Tento typ certifikátov vydávajú len kvalifikovaní poskytovatelia dôveryhodných služieb, ktorých nájdete v tomto zozname.

V závislosti od toho aký dokument podpisujete je dobré siahnuť po vhodnom type podpisu. Elektronický podpis v e-maily vám poslúži v mailovej komunikácii ale pre úradný styk je nepostačujúci. Dôveryhodnejšie digitálne podpisy už obsahujú aj certifikáty, ktoré prepájajú identitu podpisujúceho s podpisom na dokumente. Urobiť elektronický podpis v PDF môžete pomocou niektorých programov, ktoré tieto dokumenty otvárajú. Najdôveryhodnejší je kvalifikovaný elektronický podpis, s ktorým už môžete bez problémov komunikovať so štátnymi inštitúciami.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni