Ako ZAHESLOVAŤ ZLOŽKU v PC? Jednoduchý NÁVOD

1.12.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Ako zaheslovať súbory? Ako chrániť heslom priečinky? Vedieť ako zaheslovať zložky, súbory či priečinky v počítači sa môže zísť aj vám, hlavne ak počítač, na ktorom pracujete používa aj niekto ďalší. Chráňte svoje súbory heslom.

Určite ste už potrebovali niekedy zaheslovať zložku v počítači. Možno ste už kadečo skúšali, hľadali návody na internete ale pokiaľ nemáte na to príslušný program nepôjde to. Možno sa vám podarilo nájsť na internete návod ako zaheslovať zložku v PC, ale po pravde, ide o veľmi slabé zaheslovanie. Do takto zaheslovaného priečinku sa dostane ktokoľvek aj bez toho aby heslo poznal.

Či už chcete vedieť ako zaheslovať súbor Word, alebo ako zaheslovať súbor v Excely vieme ako na to. Poradíme vám ako zaheslovať súbor RAR či ako zaheslovať zložku v Androide. Vďaka heslu alebo šifrovaniu budú vaše súbory viac chránené a nik, kto nepozná heslo sa k nim nedostane.

 

Ako zaheslovať zložku

V závislosti od toho aký súbor chcete zaheslovať môžete siahnuť po rôznych programoch, ktoré vám to umožnia. Ak potrebujete zaheslovať celé priečinky najlepšie je mať v počítači na to vhodný program.


Existuje množstvo programov tretích strán na zaheslovanie súborov. Jedným z nich je aj softvér Folder Guard, ktorý si môžete zadarmo na 30 dní vyskúšať. Na internete nájdete isto aj program, za ktoré platiť nemusíte. Pokiaľ ale chcete mať naozaj istotu, že si vaše súbory nebude nik nepovolaný prezerať siahnite po kvalitnom programe.

Windows 10 zaheslovanie súborov neponúka, môžete v ňom ale zašifrovať dáta, priečinky alebo súbory. Kliknite pravým tlačidlom myši na priečinok a vyberte okienko „Vlastnosti“. Prejdite do časti „Všeobecné“ a kliknite na okienko „Spresniť“. V okne, ktoré sa vám otvorí zaškrtnite „Zašifrovať obsah“ a kliknite na OK. Takto sa vám podarilo zamknúť zložku vo Windows. Na priečinku sa zobrazí zámka a dostanete sa do neho len zo svojho používateľského konta.

 

Ako zaheslovať ZIP

Windows je najpoužívanejší operačný systém na svete. Možnosť zaheslovať zložku vo Windows 10  ale nenájdete. Niektoré programy, ktoré už v počítači možno máte vám ale možnosť zaheslovať zložku ponúkajú. Medzi tie najpoužívanejšie patria komprimačné programy. Možno rozmýšľate ako zaheslovať zložku ZIP Win 10.

V programe WinRAR stačí kliknúť na tlačítko „Set Password“, ktoré nájdete v dialógovom okne na pridávanie súborov. Stačí do otvoreného okna zadať heslo a máte to. Ak kliknete aj na „Encrypte file“ budete tak chrániť aj názvy súborov. Takto môžete zaheslovať filmy, obrázky alebo dokumenty.

Na zaheslovanie súborov tak môžete použiť aj programy 7-Zip alebo WinZip. V programe 7-Zip na to môžete využiť metódu AES-256, ktorú nájdete v okne na pridávanie súborov. S týmito programami môžete zazipovať a zaheslovať zložky súborov, ale môžete súbory chrániť heslom aj bez kompresie. Všetko stačí len nastaviť v programe. Takto môžete zaheslovať zložky v PC s Windows 7, Win 10 či v inom.

 

Ako zaheslovať súbor

Nepotrebujete zaheslovať celé priečinky ale len konkrétne súbory? Chcete vedieť ako zaheslovať súbor Word? Stačí v otvorenom dokumente kliknúť na „Súbor“ následne na položku „Informácie“ a otvoriť ponuku „Povolenia – Zabezpečiť dokument“. Podobne postupujte aj ak chcete chrániť heslom tabuľky v Excely.

V prípade potreby môžete zaheslovať PDF. Stačí len vo Worde zmeniť uloženie dokumentu na PDF (v časti Súbor – Uložiť ako) a postupovať ďalej ako pri bežnom dokumente.

Takto zaheslované súbory môžete posielať e-mailom. Nemusíte sa trápiť tým ako zaheslovať vlastné zložky v emaily. Rovno ich zaheslované vložte do mailu a odošlite. Aby si mohol adresát zložku otvoriť bude musieť poznať heslo.

 

Ako zaheslovať zložku v mobile

Zaheslovať zložku v iPhone alebo v Androide bez programu nedokážete. Nemusíte si ale hneď sťahovať aplikáciu, ktorá vaše súbory ochráni. Skúste len poriadne prezrieť aplikácie, ktoré už v mobile máte. Napríklad Eset túto možnosť má. S týmto antivírusom v mobile môžete chrániť heslom svoje aplikácie.

Na zaheslovanie zložiek na USB alebo zaheslovanie zložiek na externom disku je dobré použiť programy tretích strán, prípadne na ne ukladajte už zaheslované súbory.

 

Ako zaheslovať zložky v Mac

Na zaheslovanie zložky v MAC použite nástroj Disk Utility, ktorý by mal byť v každom počítači Mac. Otvorte ho, vyberte priečinok, z ktorého chcete vytlačiť obraz disku a zvoľte zložku. Zadajte názov a ďalšie potrebné parametre. Na spodku zvoľte šifrovanie (123 bitové AES) a formát obrázkov (čítanie/zápis). Zadajte heslo a potvrďte ho. Na koniec kliknite na „Uložiť“ a máte to.

Heslo si dobre zapamätajte, alebo si ho niekde uložte. Ak ho zabudnete do priečinku sa už nedostanete. Všetko čo v ňom máte uložené zostane utajené aj pred vami.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3718

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni