Ako zaheslovať počítač

8.12.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Potrebujete zaheslovať počítač v práci alebo doma? Neviete ako zaheslovať notebook? Poradíme vám ako zvýšiť ochranu svojich súborov a dát. Zaheslujte svoj PC a nik iný okrem vás sa k vašim dátam nedostane.

V dnešnej dobe je dobré ak je každé zariadenie, kde máte uložené osobné údaje, dáta a ďalšie citlivé údaje chrániť heslom. Zaheslovať počítač by malo byť samozrejmosťou ako pri domácom tak aj pri pracovnom počítači. To, že máte v počítači kvalitný antivírusový program vás ochráni pred hrozbami na internete. Chránenie počítača heslom vás ochráni zas pred zvedavcami, ktorí sa môžu dostať do vášho počítača fyzicky.

V tomto článku sa dozviete ako zaheslovať počítač, ako zaheslovať flash disk, ale aj to, ako na zaheslovaný počítač.

 

Ako zaheslovať počítač

Ak máte počítač s operačným systémom Windows 10 máte možnosť zabezpečiť ho niekoľkými spôsobmi.


Zaheslovať PC Windows 10 môžete pomocou hesla. Najvhodnejší spôsob pre začiatočníkov je cez ovládací panel. V ponuke „Štart“ kliknite na „Nastavenie“, vyberte položku „Kontá“ a kliknite na „Rodina a ostatní používatelia“. Tu zvoľte kolónku „Pridať ďalšieho používateľa“ a „Pridať konto“. Ďalej zvoľte „Nemám prihlasovacie údaje“ a vyberte položku „Pridať používateľa bez konta Microsoft“. Tu vyplňte jednotlivé údaje ako meno používateľa a heslo a kliknite na „Ďalej“.

Kliknutím na „Možnosti prihlásenia“ môžete vybrať ďalšie spôsoby ako otvoriť zaheslovaný počítač. Windows Hello vám umožní zaheslovaný počítač otvoriť odtlačkom prsta (túto možnosť musí podporovať aj váš notebook). Prípadne môžete zaheslovaný notebook otvoriť pomocou obrázku. Zvolíte si obrázok a nakreslite naň gestá, ktoré budú neskôr slúžiť na odomknutie počítača.

Dobrý spôsob ako ochrániť svoje dáta je aj konto Microsoft. Vytvorte si tu účet a prihlasujte sa do počítača pomocou tohto konta.

Ako zaheslovať počítač Windows 10 už viete. Čo ale ak počítač používajú aj ďalší členovia rodina? Každému užívateľovi počítača môžete vytvoriť vlastné konto, pod ktorým sa bude do počítača prihlasovať.

 

Ako zaheslovať zložku PC

Na zaheslovanie konkrétnej zložky v počítači sú najvhodnejšie rôzne programy tretích strán. Samotný Windows 10 túto možnosť neponúka. Zložky môžete zaheslovať aj prostredníctvom programov, ktoré možno už máte v počítači. Zväčša ide o programy na kompresiu dát, napr WinRAR alebo 7-Zip.

Ak potrebujete zaheslovať externý disk, alebo chcete vedieť ako zaheslovať usb obzrite sa po programoch, ktoré to zvládnu.

Rovnako môžete zaheslovať aplikáciu na PC. Pokiaľ potrebujete zaheslovať aplikáciu na mobile môžete tak urobiť napríklad aj prostredníctvom antivírusového programu Eset. Mobilná verzia tohto programu túto možnosť obsahuje.

 

Ako odblokovať zaheslovaný počítač

Odblokovať zaheslovaný počítač je podstatne náročnejšie. Môžete tak urobiť prostredníctvom núdzového režimu. Pokiaľ ale máte v počítači vytvorených viac kont (aj ďalší členovia rodiny) môžete sa do počítača prihlásiť pod druhým kontom a prejsť do časti „Kontá“ v „Nastavenia“. Ak sa vám nepodarí obnoviť heslo do svojho konta budete si musieť vytvoriť nový prístup. Prídete tak ale o všetky dáta a súbory, ktoré ste mali vo svojom konte.

Poslednou možnosťou ako otvoriť zaheslovaný počítač je preinštalovanie operačného systému. Pokiaľ ale nemáte zálohované súbory a dáta v počítači prídete o ne.

Ak rozmýšľate nad tým či je lepšie zaheslovať notebook, počítač alebo jednotlivé zložky záleží to od toho čo všetko chcete mať v bezpečí. Nezabúdajte, že zaheslovaním zložiek uchránite len ich obsah. Ak si v počítači automaticky ukladáte heslá na mail, sociálne siete a pod. môže sa tak ktokoľvek, kto bude pri vašom PC dostať do vášho účtu na Facebooku, Instagrame, či prezrieť si vaše maily. Zaheslovať PC je lepšie ak chcete pred zvedavými očami uchrániť celú svoju aktivitu na internete a aj v počítači.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3718

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni