Ako VYTVORIŤ BOOTOVACÍ USB pre WINDOWS?

21.7.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Ak vám pojem bootovací USB niečo hovorí, ale ešte ste sa k tomu nedostali je najvyšší čas sa na to zamerať. Vytvoriť bootovací USB kľúč vám veľa času nezaberie, zato vám môže výrazne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s Windows – om.

Ak ste si práve kúpili nový počítač zistili ste, že tam nie je žiadne DVD alebo USB na inštaláciu operačného systému Windows 10.  Pritom sa vám bootovací USB, alebo bootovací USB kľúč môže kedykoľvek zísť. Takže čo je bootovanie z USB, ako urobiť bootovací flash disk Windows 10, či ako vytvoriť bootovací USB?

Vytvoriť bootovací flash disk nie je ťažké. Prezradíme vám čo a ako urobiť aby ste mali, v prípade potreby Windows vždy po ruke. Inštalácia Windows z USB kľúča je vždy ľahšia a aj lacnejšia než keby ste mali ísť s počítačom do opravy

 

Ako vytvoriť bootovací USB Windows 10

V drvivej väčšine najnovších notebookoch už DVD mechaniku nenájdete. Ak rozmýšľate nad tým ako vytvoriť bootovacie DVD Windows 10 z dôvodu absencie mechaniky je lepšie vedieť ako vytvoriť bootovací flash disk Windows 10. Ak budete potrebovať inštalovať operačný systém Windows znova aj napriek licenčnému kľúču vám bootovací USB môže výrazne pomôcť.


Na vytvorenie bootovacieho USB budete potrebovať len pár veci: USB flasf disk (minimálne 8 GB), pripojenie na internet, aplikáciu Media Creation Tool a slot, kde vložíte USB.

Stiahnite a spustite aplikáciu Media Creation Tool (je od spoločnosti Microsoft). Vložte do notebooku USB a v programe odsúhlaste licenčné podmienky. Program začne kontrolovať váš počítač. Kliknite na „Vytvoriť vlastné inštalačné médiá“ a vyberte jazykové rozhranie.  Zároveň s tým volíte aj edíciu Windows (Home alebo Professional). Ak chcete môžete si v tomto kroku vytvoriť aj ISO súbor. Nakoľko ale chceme vytvoriť bootovací USB kľúč kliknite naň.  Následne sa všetko z USB vymaže a stiahne sa naň Windows 10. Objem dát sa pohybuje okolo 4 GB. Skôr ako vyberiete USB z počítača skontrolujte všetko v prieskumníkovi.

Vytvorenie Windows 10 USB boot vám zaberie len pár minút vášho času. Takáto záloha vám ale v prípade problémov s Windows 10 môže zachrániť veľa času a aj nervov. Ako urobiť bootovací USB Windows 10 už viete. Rovnako môžete vytvoriť bootovací USB Windows 8.1.

 

Ako vytvoriť bootovací USB Windows 7

Chcete vedieť ako vytvoriť bootovací USB Windows 7? Ak máte licenčný kľúč môžete si operačný systém stiahnuť zo stránky  Microsoft. Hneď ako máte súbor ISO môžete začať vytvárať boot USB Windows 7.

Môžete na to využiť program Rufus. Možno rozmýšľate ako vytvoriť bootovacie USB Rufus. Tento program vám pomôže vytvoriť, naformátovať a skrátka urobiť bootovací USB. Vložíte do počítača USB, spustíte program Rufus a vyberiete ISO súbor. Program urobí všetko čo treba (vymaže USB). Hneď ako stlačíte „OK“ začne sa vytvárať inštalačné USB.

Tento program vám pomôže ak chcete vytvoriť bootovacie USB z ISO súboru alebo ak chcete pracovať na počítači na ktorom nie je operačný systém.

 

Spustenie Windows z USB

Ak sa vám podarilo vytvoriť bootovací USB Windows 10, alebo Windows 7, 8.1 či XP  môžete si kedykoľvek nainštalovať operačný systém do počítača. Teraz sa vynára otázky ako nastaviť bootovanie z USB?. Jednoducho. Stačí vložiť USB do počítača. Počítač by sa mal automaticky spustiť.

Ak sa to nepodarí je potrebné otvoriť spúšťaciu ponuku alebo zmeniť nastavenie v BIOS či rozhrania UEFI PC poradie spúšťania. V tomto prípade je potrebné hneď po zapnutí počítača stláčať danú klávesu. Môže to byť F2, F12, Esc alebo Delete. Ktorá klávesa to je nájdete v dokumentoch počítača prípadne na stránkach výrobcu počítača.

Boot USB Windows 10 môžete využiť aj na obnovenie systémového nastavenia alebo máte tak k dispozícii základný test operačnej pamäte.  Vždy keď sa bootable USB Windows 10 rozhodnete použiť nezabudnite si predtým zálohovať všetky dáta a súbory. V opačnom prípade o ne prídete.

Ponúkli sme vám najpoužívanejší a najrýchlejší návod ako urobiť bootovací flash pre viac typov operačných systémov Windows. Návodov ako vytvoriť ako vytvoriť bootovací USB Windows XP, 7 alebo 8.1 nájdete na internete.  Ide ale o takmer totožné návody. Aj keď Win XP, či Win 7 už dnes málokto používa stále majú svojich nadšencov. Mať napríklad bootovací USB Win XP príde vhod.

Ak sa rozhodnete vytvoriť bootovací USB prostredníctvom Hiren´s Boot pripravte sa, že to bude v angličtine. Ak tento jazyk neovládate a nechcete používať slovník je dobré vyhľadať si na internete Hiren´s Boot USB návod.

V závislosti od toho aký operačný systém používate je dobré vytvoriť si vždy bootovací USB flash disk. Dobré je ak viete ako vytvoriť bootovacie USB Linux či ako vytvoriť bootovací USB OS Mac
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2539

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni