Ako sprevádzkovať obliaty mobil? PORADÍME VÁM!

31.1.2022 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Obliaty mobil nemusí hneď znamenať stratu dát. Či už ide o obliaty, alebo utopený mobil môžete sa ho pokúsiť zachrániť. Ak viete čo robiť môže vám telefón ešte istý čas plnohodnotne slúžiť. Konajte ale rýchlo a dôkladne.

Obliaty mobil je pohroma, ktorú si nechcete predstaviť ani v najhoršom sne. V mobiloch dnes máme uložené všetko, už dávno neslúžia len na telefonovanie ale aj na písomnú komunikáciu, prístup na internet či uchovávanie súborov. Voda v mobile môže celý prístroj znefunkčniť.

Mám mokrý telefón, čo robiť? Najlepšie je vedieť čo robiť s obliatym mobilom ešte skôr než sa to stane a dávať si naň pozor, aby ste tento problém nemuseli riešiť. Aj keď si dávate na telefón dobrý pozor, je dobré vedieť, ako utopený mobil zachrániť.

 

Obliaty mobil

Či už máte poliaty mobil alebo máte mobil vo vode nie je to nič príjemné. Hneď nastáva panika, pri ktorej si predstavíte o čo všetko môžete prísť. Ak ako prvé začnete na telefóne všetko stláčať a kontrolovať čo a ako funguje ste na najlepšej ceste prísť kompletne nie len o fotky, dokumenty, kontakty ale o celý mobil. Voda je vodivá a tým ako mobil otáčate, stláčate klávesy a pod. len podporujete prenos energie aj tam kde je neželaný. Navyše, otáčaním a pohybom môžete vodu v mobile dostať aj do častí, kde sa predtým nenachádzala.


 

Ako vysušiť mobil

Ak máte telefón vo vode čo najrýchlejšie ho vyberte a vypnite. Zabránite tak skratom, ktoré môžu v mobile všetko poškodiť. Ak máte len obliaty mobil aj tak ho vypnite. Jednoducho spojenie mobil voda nejde dokopy.

Po vypnutí vyberte batériu a všetko dôkladne utrite handričkou, alebo papierovou utierkou. Pokiaľ batériu z mobilu neviete dostať von (je vstavaná) dúfajte, že žiadne veľké škody nenarobí a pokúste sa rozobrať mobilný telefón čo najviac sa dá.

Nezabúdajte na SIM kartu a pamäťovú kartu. Vyberte ich z utopeného telefónu a utrite handričkou do sucha. Ak sa vám nepodarí zachrániť telefón zachránite aspoň karty, ktoré môžete vložiť do náhradného mobilu.

Posledným krokom je necht mobil voľne uschnúť. Namočený telefón nesušte fénom a ani ho neukladajte na slnečné miesto.

 

Telefón do ryže

Pokiaľ ste o zázračných účinkoch ryže vsiakať vlhkosť počuli veľmi tomu neverte. Ak dáte mokrý telefón do ryže môže sa stať, že prach z ryže sa dostane do mobilu a poškodí sa. Ak už predsa len siahnete po tomto spôsobe sušenia použite kvalitnú ryžu, ktorou zasypete celý mobil. Ako dlho nechať mobil v ryži? Minimálne 24 hodín.

Lepšie je použiť sáčky so silikagelom, ktoré pohlcujú vlhkosť. Nájdete ich aj v škatuli od topánok, priložené k oblečeniu a pod.. Vložte obliaty mobil do škatule s týmito sáčkami aspoň na 1 deň.

 

Vlhkosť pod displejom

Ak aj po pár dňoch máte vodu pod displejom, alebo skôr vlhkosť nezapínajte ho a pokračujte v sušení.

Ak pod displejom žiadna vlhkosť nie je a máte dojem, že sa vysušil môžete ho zapnúť. Pokiaľ sa zapol je to v poriadku, ale nemusí to znamenať, že bude fungovať ďalej. Problémy s utopeným mobilom sa môže prejaviť aj po pár dňoch.  

 

Oprava utopeného mobilu

Ak máte vypratý telefón asi ho už nezachránite. Voda sa dostala do celého prístroja. Ak vám mobil spadol do vane a rýchlo ste ho vybrali škody nemusia byť rozsiahle a môžete sa pokúsiť ho dať do servisu na opravu. Reklamácia utopeného mobilu ale asi nebude možná. Pri reklamácii sa klamať o telefóne vo vode neoplatí. Väčšina mobilov má špeciálne nálepky, ktoré pri styku s tekutinou zmenia farbu. A keďže ide o mechanické poškodenie záruka sa naň v tomto prípade nevzťahuje.

Utopený mobil v servise vám môžu pomôcť zachrániť. Určite vás bude v tomto prípade zaujímať aká dlhá bude oprava utopeného mobilu a cena – závisí to samozrejme od poškodenia, typu mobilu a aj konkrétneho servisu. Cena sa môže pohybovať od desiatok euro až po stovky. Zvážte, či sa vám neoplatí investovať skôr do nového telefónu než do opravy mobilu pod vodou.

Ako zachrániť mobil už viete. Stále je ale najlepšie držať telefón čo najďalej od vody. Ak sa s telefónom ale neviete rozlúčiť ani na minútku je dobré zaobstarať si mobil odolný voči vode. Dobre urobíte ak si budete súbory (fotky, videá, kontakty,...) aj pravidelne zálohovať. Existujú programy, ktorými môžete prepojiť mobil s počítačom a zálohovať jednoducho všetko čo potrebujete (napríklad Nokia Suite, alebo Mi PC Suite).

Či vám dotykový mobil spadol do vody, alebo ste ho obliali vždy klaďte dôraz na jeho rýchle a poriadne vysušenie. Vyberte ho z obalu, odpojte od neho slúchadlá a pokiaľ sa dá rozoberte ho. Voľné vysušenie síce chvíľu bude trvať, ale môže vám to zachrániť telefón a všetky dáta v ňom.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3718

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni