Ako skenovať do PC či do mobilu? Jednoduchý návod

22.9.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Potrebujete dostať papierový dokument alebo obrázok do počítača alebo mobilného telefónu a neviete ako na to? Poradíme vám ako skenovať dokument do počítača ale aj ako skenovať do mobilu v prípade, že nemáte po ruke skener.

Skenovanie je proces, pri ktorom sa papierový dokument alebo obrázok prevedie do digitálneho formátu, ktorý je možné uložiť v podporovanom formáte v počítači alebo mobile Takýto formát sa môže v počítači upraviť a spracovať. Skenovanie dokumentov sa tak stalo bežnou súčasťou nášho každodenného života. Vytvoriť sken dokumentov (scan dokumentov) alebo obrázkov pritom nie je vôbec ťažké.

 

Ako skenovať dokument do PC

Ako naskenovať dokument? Ako skenovať do PC? Ak chcete skenovať dokument do PC potrebujete skener. V závislosti od toho čo budete skenovať a koľko dokumentov budete skenovať denne si môžete vybrať s veľkého množstva skenerov. Zamerajte sa určite na rozlíšenie a rýchlosť skenovania.

Ako sa skenuje do počítača? Ak už máte skener potrebujete ho prepojiť s počítačom alebo notebookom. Môžete to urobiť prostredníctvom USB prepojenia, siete Wifi, cez sériové rozhranie, bluetooth, LAN rozhranie atď. Možností je viacero.


Ak chcete skenovať diapozitívy alebo sa chcete pustiť do skenovania negatívov fotiek, ku ktorým vás viažu spomienky potrebujete na ne špeciálny foto skener. Tieto skenery sú opatrené držiakom, do ktorého môžete pohodlne umiestniť jednotlivé diapozitívy. Zoskenované obrázky môžete následne v počítači upraviť ešte v niektorom s programov na editáciu fotiek (GIMP, Picasa, Adobe Photoshop, ...).

Medzi skenermi nájdete aj 3D skener, ktorý sa používa na 3D skenovanie. Týmto skenerom môžete preniesť trojrozmerný objekt na digitálny model, s ktorým môžete v počítači pracovať (napríklad prostredníctvom rôznych CAD programov). Tieto skeny slúžia ako predlohy pre trojrozmernú tlač.

 

Ako skenovať z tlačiarne do počítača

Naskenovať papier do PC môžete aj prostredníctvom tlačiarne. Áno, čítate dobre. Skenovať dokument do počítača sa dá aj prostredníctvom tlačiarne. Teraz isto rozmýšľate ako skenovať na tlačiarni. Potrebujete ale zariadenie, ktoré túto funkciu obsahuje. Jednoducho do tlačiarne vložíte dokument a stlačíte tlačidlo na skenovanie (buď na tlačiarni alebo v počítači). Ako sa vám do PC inštaloval program na tlačiareň máte v ňom aj funkciu na skenovanie.

Ak potrebujete vedieť ako skenovať na tlačiarni Canon, ako skenovať na tlačiarni Epson, ako skenovať na tlačiarni Brother prípadne inej návod a podrobný postup nájdete na internete.

Ak už viete ako skenovať do počítača a rozmýšľate ako skenovať do notebooku neobávajte sa. Presne rovnako. Môžete tak skenovať knihu, dokument alebo obrázok. Potrebujete vedieť ako skenovať na Macu alebo ako skenovať do PC  Windows 10? Je jedno aký máte operačný systém, dôležité je aby aplikácia tlačiarne, alebo skeneru bola kompatibilná s vašim operačným systémom. Väčšina svetovo známych výrobcov tlačiarní a skenerov má programy pre oba operačné systémy.

Pokiaľ často pracujete s dokumentmi vo formáte PDF isto chcete vedieť ako skenovať do PDF. Ak máte tlačiareň, ktorá má aj skener v aplikácii, ktorá sa pri spojení tlačiarne s PC nainštaluje nájdete možnosť v akom formáte sa má sken vytvoriť. Stačí len kliknúť na formát PDF a budete mať digitálnu podobu dokumentu v tomto formáte.

 

Ako naskenovať dokument do mobilu

Dokument môžete naskenovať aj do mobilného telefónu. Oproti počítaču má skenovanie mobilom jednu väčšiu výhodu – nepotrebujete skener. Vďaka aplikácii, ktorú si do mobilu stiahnete sa z vášho telefónu stane skener. Skenovanie dokumentov mobilom je tak o niečo lacnejšie.

Ak používate mobilný telefón s Androidom môžete na skenovanie do mobilu použiť už vloženú aplikáciu Disk Google. Stačí ak ju otvoríte a kliknete na znamienko „+“. Z ponuky vyberte „skenovanie“ a po odfotení dokumentu kliknite na „Hotovo“.

Ako skenovať iPhone? Podobne ako s Androidom. Na skenovanie dokumentov iPhone využite aplikáciu Notes. Otvorte aplikáciu a kliknite na znamienko „+“. Po otvorení kliknite na „skenovať dokumenty“ a po odfotení ťuknite na „uložiť“.

Pokiaľ by vám tieto vstavané aplikácie nevyhovovali môžete si do mobilu stiahnuť ďalšie aplikácie. V prehliadači zadajte výraz app scan dokument. Jednou z výborných aplikácii je mobilný program Adobe Scan, ktorý skenuje dokumenty rovno do formátu PDF. Na internete ju nájdete vo verzii pre Android aj pre iPhone.

Druhá výborná aplikácia má názov Microsoft Office Lens. Je to výborná aplikácia na skenovanie do mobilu nakoľko naskenovaný dokument môžete uložiť vo formáte PDF, do Wordu alebo Power Pointu.

Aplikácie na skenovanie v mobile využívajú technológiu rozpoznávania textu (OCR). Takto zoskenovaný dokument môžete upravovať v mobilnom telefóne, alebo ho preniesť do počítača a v úpravách pokračovať tam.

Na skenovanie dokumentov môžete využiť skenery ale postačí vám aj inteligentný mobilný telefón. Ak viete ako na to nebudete mať problém so skenovaním dokumentov, obrázkov alebo fotiek.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3718

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni