Ako sa dostať do BIOSu vo WINDOWS? Jednoduchý NÁVOD

5.1.2022 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Potrebujete sa dostať do BIOSu ale neviete čo to je, kde to nájsť a ako na to? Existuje niekoľko spôsobov ako spustiť BIOS. Povieme vám ako sa dostať do BIOSu Windows 10, ale aj do BIOSu Lenovo, HP či iného počítača.

BIOS – ak ste sa s týmto slovíčkom už stretli isto ste rozmýšľali nad jeho významom, kde ho nájsť a čo to je. Ak ste v počítačoch zbehlí a o BIOSe už niečo viete poradíme vám ako otvoriť BIOS. Dozviete sa ako sa dostať do BIOSu Windows 7, 10 alebo ako na formátovanie disku v BIOSe.

 

Čo je BIOS

BIOS je skratka Basic Input Output System. Ide o program, ktorý zabezpečí komunikáciu medzi hardvérom počítača a operačným systémom. Hneď ako zapnete počítač spúšťa sa BIOS, ktorý načíta operačný systém. Ak máte v počítači operačný systém istotne tam máte aj BIOS. Bez tohto systému by sa OS nespustil. BIOS má toho na starosti oveľa viac (kontroluje a nahráva signály do pamäte RAM, kontroluje čipy, komponenty počítača a iných zariadení, ktoré sú pripojené k PC,...).

Ak máte v počítači množstvo nových komponentov je dobré vedieť aj ako aktualizovať BIOS. Príde to vhod aj v prípade ak nastanú problémy s kompatibilitou, výkonom či stabilitou.


 

Ako sa dostať do BIOSu

Ako sa dostať do BIOSu Acer, ako sa dostať do BIOSu Windows 10ako spustiť BIOS v akomkoľvek počítači? Záleží to od toho aký počítač máte.

Do BIOSu sa môžete dostať stláčaním príslušnej klávesy hneď pri zapnutí počítača. Mali by ste vystihnúť chvíľku kedy beží BOIS a spúšťa operačný systém. V tejto krátkej chvíli môžete spustiť BIOS na notebooku.

Ktorú klávesu stláčať? Najčastejšie je to jedna z kláves Del, F1, F2 alebo F12 (v závislosti od značky notebooku)

Ako sa dostať do BIOSu ASUS – pri štarte stláčajte klávesu F2 (alebo ju nepretržite držte)

Ako sa dostať do BIOSu notebooku HP – v tomto prípade to bude jedna z kláves Esc, F10 či F11. Ak použijete klávesu F11 môže sa stať, že sa operačný systém znova spustí.

Ako sa dostať do BIOSu Lenovo – stláčajte klávesy F1, alebo F2. Pri niektorých tipoch týchto počítačov to ale môže byť aj klávesa Enter.

Pri každej značke počítača to môže byť iná klávesa. Ktorá to je nájdete na internete. Stačí len v prehliadači vyhľadať výraz Ako sa dostať do BIOSu + značku vášho počítača.

 

Ako spustiť BIOS

Ako sa dostať do BIOSu počítača už viete. Nemusí to ale vždy vyjsť. Existuje ale aj ďalší spôsob ako na to, kde nepotrebujete klávesnicu.

Ako sa dá dostať do BIOSu bez klávesnice? Niektoré notebooky majú na boku malé tlačidlo Novo. Hľadajte pri napájaní. Stačí ho len stlačiť a hneď sa dostanete do BIOSu.

Ďalší spôsob ako spustiť BIOS Windows 10 je cez Nastavenia. Otvorte „Nastavenia“ a kliknite na „Aktualizácie a zabezpečenie“. Tu zvoľte možnosť „Odstrániť problémy“ a vyberte položku „Nastavenie firmwaru UEFI“. Svoj výber potvrďte čím dôjde k reštartovaniu počítača. Teraz sa počítač spustí v BIOS.

Týmto spôsobom sa môžete dostať do BIOSu MSI, môžete spustiť BIOS HP či inom počítači. Ak potrebujete spustiť BIOS Win 7 alebo iných starších systémov dobre si všímajte obrazovku. Hneď po spustení počítača sa v dolnej časti zvykne objaviť tlačidlo, ktoré musíte stlačiť aby ste sa dostali do BIOSu.

Ak vám nejde spustiť BIOS jedným spôsobom isto pôjde druhým. Najčastejšou chybou pri spúšťaní tohto systému je neskoré klikanie na klávesu, ktorá vás do neho pustí. 

 

Nastavenie BIOSu

Keď sa už dostaneme do BIOSu môžeme tu vykonať množstvo vecí. Dajte si však pozor na to, čo robíte. Všetko má vplyv na počítač a jeho chod. Preinštalovať Windows 7 cez BIOS, nastaviť spúšťanie sekvencií po zapnutí PC, nastaviť napájanie jednotlivých komponentov, povoliť či zakázať vzdialené zapnutie počítača a veľa ďalšieho, to všetko sa dá ak sa dostanete do BIOSu. Ak sa v počítači nevyznáte je lepšie nechať všetko čo sa týka BOISu na profesionálov.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni