Ako PREINŠTALOVAŤ WINDOWS?

5.5.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Preinštalovať Windows nie je žiadna veda. Ak postupujete krok za krokom môžete si Windows nainštalovať, preinštalovať a aj reinštalovať. Či už chcete inú verziu, alebo len obnoviť pôvodnú máme pre vás návod ako na to.

Windows je operačný systém, ktorý používa drvivá väčšina populácie. Existuje niekoľko verzií tohto systému a aj keď každá novšia verzia je lepšia a lepšia kedykoľvek sa môže stať, že Windows nie a nie nabehnúť. V tomto prípade vám príde vhod vedieť ako preinštalovať win 10 a ešte lepšie ako preinštalovať Windows 10 bez straty dát či ako nainštalovať Windows 10 na nový disk.

Dostali ste počítač v ktorom je Windows 7? Potrebujete asi vedieť ako preinštalovať Windows 7 na Windows 10. Je veľa dôvodov prečo je niekedy potrebné  vedieť ako preinštalovať notebook alebo počítač.

 

Ako preinštalovať PC?

Ak ste si kúpili nový počítač isto chcete mať všetko v poriadku a operačný systém správne inštalovaný. Veľa spoločností vám inštaláciu systému urobí. Pokiaľ ste vyhľadali na internete výraz inštalácia Windows 10 cena, a porovnáte si ho s tým koľko času inštalácia Windows 10 zaberie zistíte, že firma celkom slušne zarobí.


V prvom rade, ak chcete vedieť ako preinštalovať notebook Lenovo (alebo iný PC) vedzte, že preinštalujete, alebo inštalujete len operačný systém. Nainštalovať Windows 10 zadarmo zvládnete aj vy.

Stačí vám na to len bootovacie USB (minimálne 8GB). Stiahnite si program Media Creation Tool. Do funkčného PC vložte USB a kliknite na možnosť Create installation media for antoher PC“. Potvrďte výber (NEXT) a vyberte jazyk, verziu systému Windows a zvoľte 32, alebo 64 bit. Takto môžete aj preinštalovať Windows 10 32 bit na 64 bit. Chcete z USB vytvoriť inštalačné médium, preto v nasledujúcom okienku kliknite na „USB flash drive“. Vyberte príslušnú vymeniteľnú jednotku a potvrďte. Teraz sa začne systém Windows 10 sťahovať do PC a následne do USB. Po dokončení kliknite na „Finish“ a vyberte USB. Do počítača, kde chcete inštalovať Windows 10 vložte USB. Hneď ako zapnete počítač spustí sa inštalácia Windows 10 automaticky.

Keď už máte Windows 10 na USB môžete ho využiť aj pri reinštalácii tohto operačného systému. Na otázku „Ako preinštalovať Windows 10 z USB?“ už teda odpoveď poznáte. 

Ak ste sa rozhodli vymeniť mechanický disk sa disk SSD aby ste zlepšili výkon PC isto vás bude zaujímať ako preinštalovať Windows 10 na SSD. Postup je trochu zložitejší, ale na internete nájdete množstvo návodov ako na to.

Windows 10 bol v ponuke na stiahnutie aj zadarmo. Každý kto mal platnú licenciu na Windows 7 a Windows 8 si mohol zadarmo stiahnuť aj najnovší systém. Stačilo len využiť ponuku Windows 10 download.

 

Ako preinštalovať Windows 10?

Preinštalácia Windows 10 je v podstate inštalácia Win 10 do Win 10. Stará verzia zostáva v PC (je presunutá do časti Windows.old), ale po reinštalácii používate novú. Vďaka tomu sa nemusíte obávať o dáta, tie zostávajú v starej verzii systému a vy sa k nim môžete dostať. Keď si všetky potrebné dáta zálohujete môžete vymazať zložku Windows.old

K čistej reinštalácii W 10 pristupujte v prípade ak máte podozrenie na vírus v PC. Vyčistiť disk môžete cez „obnovenie továrenských nastavení“. Vytvorte si inštalačný USB a postupujete podľa vyššie spomínaného návodu. Menší problém môže nastať ak sa inštalácia nespustí automaticky. V tomto prípade je dobré vedieť ako preinštalovať Windows 10 cez BIOS. Snažte sa dostať do Boot menu (stlačením klávesy F10 alebo Del), kde nájdete položku „Boot Override“ a zvolíte svoje USB. Následne zvoľte o aký typ inštalácie máte záujem (vlastná) a vyberte kam sa má systém Windows 10 nainštalovať (diskový oddiel – pôvodné miesto systému). Ak inštalujete systém do notebooku Lenovo použite klávesu F12 pre prístup do BIOS-u

 

Ako preinštalovať Windows 8?

Ak chcete preinštalovať Windows 8 preto, lebo sa po stiahnutí programu začal správať inak stačí kliknúť na „obnovenie systému“. Nájdete ho v priečinku „Nastavenie“. Reinštalovať Windows 8 môžete dvoma spôsobmi.

  • refresh – vráti pôvodné nastavenia so zachovaním súborov. Vymažú sa všetky programy okrem tých, ktoré ste stiahli z Windows Store. Choďte do „Nastavenia – Zmeniť nastavenia PC – Všeobecné – Obnovenie počítača bez ovplyvnenia súborov – Ďalej“. Následne kliknite na „Obnoviť“.
  • reset – obnovia sa všetky nastavenia a všetko ostatné sa odstráni (vrátane vašich súborov a dát). Choďte do „Nastavenia – Zmeniť nastavenie PC – Všeobecné – Odstránenie všetkého a preinštalovanie systému Windows“

 

Ako preinštalovať Windows 7?

Aj napriek tomu, že Windows 7 je starší systém je veľa užívateľov, ktorí na Windows 7 Microsoft nedajú dopustiť. Ak sa vám zdá, že je počítač pomalý a všetko mu dlhšie trvá je dobré pristúpiť k preinštalácii Windows 7.

Čistá inštalácia systému značí, že nový systém sa nainštaluje na prázdny diskový oddiel. Odstránením starého systému stratíte všetky súbory preto je dobré si ich zálohovať na USB, CD a pod.

Inštalácia Windows 7 nie je náročná ak máte inštalačné CD/DVD a licenčný kľúč.  Stačí ich len vložiť do počítača a postupovať podľa toho čo od vás PC požaduje.

Ako nainštalujem Windows 7 do notebooku ak sa počas inštalácie zobrazí hláška „Inštalácia Windows 7 chýba ovládač CD/DVD“ ? –problém môže byť s kompatibilitou Windows 7 alebo môže byť CD poškodené, poškriabané alebo zaprášené. Stačí ak CD utriete a vyleštíte. Ak to nepomôže máte menší problém. Ako preinštalovať Windows 7 bez CD? Miesto CD môžete použiť inštalačné USB, kde máte túto verziu systému stiahnutú alebo požiadajte o pomoc výrobcu hardvéru.

Reinštalovať Windows 7 môžete aj zo skrytého oddielu (particie). Nájdete ho vo všetkých notebookoch, ktoré boli kúpené s už predinštalovaným operačným systémom.  Inštalácia Windows 7 zo skrytej partície je celkom jednoduchá. Hneď ako zapnete notebook stláčajte príslušnú klávesu na klávesnici (pri každom notebooku to je iná). Ak potrebujete preinštalovať Windows 7 na notebooku Asus stláčajte F9, ak ide o Lenovo stláčajte F11, atď. Ktorú klávesu pri ktorom notebooku stláčať nájdete v návode.

 

Ako preinštalovať Windows 7 na Windows 10?

Preinštalovať Windows 7 na Windows 10 ste mohli v minulosti celkom jednoducho. Pokiaľ ste mali platnú licenciu na Windows 7 mohli ste si Windows 10 stiahnuť zadarmo. Ak ste túto príležitosť premeškali nemusíte sa veľmi trápiť, stále si môžete Windows 10 stiahnuť zadarmo z oficiálnej stránky Windows 10. Nezabudnite si uložiť všetky súbory, mohli by ste o ne prísť.

 

Ako preinštalovať Windows XP na Windows 10?

Pokiaľ patríte k užívateľom operačného systému Windows XP je načase prejsť na novší operačný systém. Windows XP už dlhší čas nie je podporovaný a žiadnej aktualizácie sa v ňom už nedočkáte. Najnovší Windows 10 do svojho počítača len upgradovaným nezískate. Jednoducho to nejde. Môžete ho ale do počítača získať zakúpením licencie a čistou inštaláciou. To znamená odstránením starého systému a nainštalovaním nového.

Ako preinštalovať Windows XP? – ak sa tohto systému nechcete vzdať môžete ho reinštalovať pomocou DVD/CD, ktoré ste získal pri kúpe systému.  Ak DVD/CD nemáte a neviete ako preinštalovať Windows XP bez CD stačí tak na to využijete skrytý oddiel, alebo skrytú partíciu.  Návod, ako na to nájdete v tomto článku.

 

Ako preinštalovať Windows 10 na Windows 7?

Ak ste si časom preinštalovali Windows 7 na Windows 10 a chcete zmenu vrátiť naspäť môžete tak urobiť cez skrytú partíciu. Nezabudnite si ale pozrieť, ktorú klávesu máte stláčať pri spúšťaní počítača. Nezabúdajte ale, že preinštalácia Windows 10 na Windows 7 vráti počítač do pôvodného nastavenia. Prídete o všetky dáta, súbory a aj programy, ktoré ste si stiahli. Nezabudnite si ich pred reinštaláciou uložiť.
Mafia 1

PC hra.

4870

Freeware

Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3909

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2921

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2886

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2700

Freeware

2587

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2516

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2389

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2382

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2248

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Freeware

0 kB

Hypermarket 3D 215

Mobilná hra

Freeware

0 kB

Soccer Superstar 0.2.61

Mobilná app s futbalom

Freeware

0 kB

Louis the Game 1.1

Mobilná hra Louis Vuitton

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Blushed 1.2.8

Tvorba romantických príbehov

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Snake Clash! 13.0.0

Logická hra do mobilu

Freeware

0 kB

Whiteout Survival 1.19.4

Survival hra do mobilu

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Vehicle Masters 1.0.31

Automobilový simulátor

Freeware

0 kB

Flag Painting Puzzle 1.33

Logická hra s vlajkami

Freeware

0 kB

TickTock Challenge 0.9

Mobilná hra s výzvami

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Pizza Ready! 8.0.0

Hra do mobilu

Freeware

0 kB

Block Blast! 1.6.5

Logická hra do mobilu

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9381 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 4 dni