Ako otestovať DISK (HDD/SSD)? Ako OBNOVIŤ DÁTA z poškodeného disku?

24.11.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Neviete ako otestovať disk HDD či ako testovať životnosť SSD? Svoje súbory by ste mali zálohovať a zároveň pravidelne diagnostikovať HDD/SSD. Poškodené a vadné sektory v ňom nemusia hneď znamenať stratu dát. Vieme ako opraviť HDD a obnoviť dáta.

Strata dát z počítača je nočnou morou všetkých, ktorí na počítači nie len pracujú ale aj ukladajú rodinné fotky, videá a ďalšie dáta. K strate môže dôjsť náhle bez toho aby ste čokoľvek urobili. Z tohto dôvodu je dobré aspoň čas od času otestovať disk (HDD aj SSD). Určite nezabúdajte ani na pravidelné zálohovanie súborov. V najhoršom prípade o ne neprídete nadobro.

Aj keď pevný disk má pomerne dlhú životnosť sú veci ktoré mu škodia. Existuje niekoľko nástrojov a programov, s ktorými môžete získať informácie o diskovom úložisku, vyťažení CPU, môžete nimi otestovať rýchlosť disku alebo poznať vadný SSD disk. Záleží to od konkrétneho nástroja, ktorý na test HDD použijete. Tieto programy zároveň môžu aj otestovať SSD disk. Zistite aká je životnosť vášho HDD, urobte si test životnosti SSD a predídete tak náhlej a neočakávanej strate dát.

Ako otestovať disk - ako otestovať HDD

Mať čistý disk, nemať v počítači duplicitné programy, prípadne mať program na defragmentáciu je pre chod počítača výborné. Nie je to ale všetko. Aby ste o svoje súbory jedného dňa neprišli je dobré mať aj program na testovanie HDD.

Medzi tie najpoužívanejšie nástroje na testovanie sa radí program HD Tune. Skúšobnú verziu si môžete stiahnuť zadarmo. Po 15 dňoch si ho ale musíte zakúpiť. S týmto programom môžete vykonávať poriadne testy ako Benchmark tak aj Error Scan. Ak kontrola dopadla dobre všetky sektory sú zelené. Červené bodky sú znakom vadných sektorov na disku.


Ďalším dobrým softvér na kontrolu sektorov HDD je Hard Disk Sentinel. Ide o monitorovací a analytický softvér, ktorý testuje, diagnostikuje, nájde chyby v HDD a aj SSD a môže vám objavené problémy aj vyriešiť. Je to výborný program na opravu HDD, môžete ho použiť ako prevenciu pred zlyhaním HDD, stratou údajov SSD a aj HDD.

Tieto programy vám pomôžu aj v prípade ak chcete otestovať SSD disk a bez problémov ich môžete použiť aj keď potrebujete otestovať USB flash disk.

Ako opraviť poškodený HDD

Chcete vedieť ako poznať vadný disk? Pevný disk sa skladá z obrovského množstva sektorov. Ak je ktorýkoľvek z nich poškodený máte problém. Ak kontrola disku ukázala vadné programy môžete ich skúsiť opraviť. Oprava chýb na disku Windows 10 si nevyžaduje odborné znalosti. V systéme Windows by ste mali mať na to potrebné nástroje.

Oprava vadných sektorov HDD nie je náročná. Určite by ste ale najskôr mali všetky súbory zálohovať. Kliknite na disk, ktorý chcete opraviť pravým tlačidlom myši, zvoľte položku „Vlastnosti“. Kliknite na kolónku „Nástroje“ a „Skontrolovať“. Potom už len potvrďte „Vyhľadať a obnoviť chybné sektory“. Oprava poškodeného disku prebehne hneď ako kliknete na „Štart“.

Vadné sektory na disku určite neignorujte. Skôr či neskôr môže dôjsť k úplnému zlyhaniu HDD/SSD a vy sa už nedostanete k žiadnym dátam.

Ako dostať dáta z poškodeného disku

Ak program na kontrolu HDD objavil chybné sektory a podarilo sa vám ich opraviť o svoje dáta sa nemusíte obávať. Existuje množstvo programov, ktoré vám môžu stratené dáta obnoviť. Ak v prehliadači vyhľadáte výraz obnova dát z poškodeného disku softwáre s najväčšou pravdepodobnosťou vám ponúkne program Recuva. Tento program na kontrolu HDD dokáže aj obnoviť stratené dáta.

V závislosti od veľkosti disku môže obnova trvať aj niekoľko hodín prípadne aj dní (pri cca 120 GB disku). Pokiaľ totižto dáta nie sú v HDD prepísané stále zostávajú v disku. Aj keď súbory vyhodili do koša a kôš vyprázdnili stále ich máte v počítači. K ich úplnému vymazaniu dochádza až keď je disk plný a potrebuje miesto na ďalšie súbory. V tomto momente začne prepisovať súbory, ktoré ste označili na vyhodenie.

Záchrana dát z poškodeného HDD nie je možná ak je disk zničený mechanicky. Ak sa vám podarilo disk namočiť, alebo máte krivé konektory súbory už neobnovíte. 

Ak si s poškodeným HDD, opravou externého disku alebo obnovou stratených súborov neviete rady alebo si netrúfate na opravu osobne môžete využiť služby firiem, ktoré sa na tieto problémy zameriavajú. Počítajte ale s tým, že vás takáto kontrola a oprava disku HDD bude niečo stáť.Ako 
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2539

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni