Ako napísať prehlasované u na klávesnici? NÁVOD

5.7.2023 12:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Napísať písmenko, ktoré sa v našej abecede nenachádza môže byť problémom. Jedným z týchto písmen je aj prehlasované u. Ako napísať prehlasované u s bodkami? Poradíme vám ako toto písmenko napísať.

Ak často píšete na počítači stretnete sa určite aj  s písmenami, ktoré na klávesnici nenájdete. Napísať písmenko, ktoré sa v našej abecede nenachádza tak môže byť problémom. Jedným z týchto písmen je aj prehlasované u. Ako napísať prehlasované u s bodkami?

Prehlasované u „Ü/ü“ sa často používa v germánskych jazykoch. Môžete sa s ním ale stretnúť aj v maďarskom, estónskom, francúzskom či španielskom jazyku. Vedieť ako napísať U s prehláskou sa vám môže zísť ak s týmito jazykmi prichádzate do styku. Ako sa vyslovuje ü? V niektorých jazykoch sa číta ako „y“ a niekde len oddeľuje susedné samohlásky.

 

Ako napísať prehlasované u

Ako napísať U istotne viete. Problém nastane ak potrebujete napísať nad týmto písmenom dve bodky. Prehlasované u nemá na klávesnici vlastnú klávesu ako napríklad prehlasované a – ä. To ale neznamená, že písmená Ü/ü nemôžete na počítači napísať. Toto písmeno môžete napísať viacerými spôsobmi podobne ako prehlasované o či iné písmenká.


 

ASCII tabuľka

Pomocou ASCII kódov môžete napísať viacero symbolov a špeciálnych znakov. Aby ste mohli znaky napísať stačí ak budete držať kláves Alt alebo AltGr a postupne klikať na kombináciu čísel na numerickej klávesnici. Napísať prehlasované u na notebooku tak nebude žiadny problém.

  • Ako napísať veľké prehlasované U: Stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne klikajte na číslice 0,2,2,0 (Alt + 0220) – Ü.
  • Ako napísať malé prehlasované u: Stlačte kláves „Alt“ (ľavý Alt) a postupne stláčajte klávesy s číslami 0,2,5,2 (Alt + 0252) – ü

Použiť môžete aj iné kombinácie čísel

  • Alt + 154 – Ü
  • Alt + 129 – ü

Aby ste mohli písať prehlasované u pomocou ASCII kódu potrebujete numerickú klávesnicu. Pokiaľ ju nemáte príde vhod vedieť ako napísať prehlasované u bez numerickej klávesnice.

 

Klávesová skratka

Ak si neviete zapamätať ASCII kód môžete použiť klávesovú skratku pre prehlasované u. Je to síce trochu ťažšie ale dá sa to.

  • Stlačte pravý Alt (AltGr) a kliknite na kláves so znamienkom rovná sa = (na klávese je aj znak pre percentá a pomlčka). Pustite klávesy a stlačte kláves Shift a písmenu u (Shift + u) – Ü
  • Malé prehlasované u napíšete ak stlačíte kláves AltGr a kláves s rovná sa (AltGr + =). Pustite klávesy a kliknite na písmeno u - ü

 

Program Mapa znakov

Ako napísať na PC prehlasované u ak nemáte numerickú klávesnicu? Na jeho zadanie môžete využiť program „Mapa znakov“. Tento program nájdete v každom počítači s operačným systémom Windows. Do vyhľadávacieho poľa zadajte výraz Mapa znakov a otvorte program. V tabuľke nájdite písmeno, ktoré potrebujete, skopírujte ho a vložte na miesto, kde ho potrebujete napísať.

 

Prehlasované u v dokumente

Ako sa píše prehlasované u v textovom editore? Vo väčšine textových editorov nájdete položku „Symboly“. Vo Worde sa nachádza v časti „Vložiť“ na hornej lište vpravo. Otvorte ho a nájdite v ňom písmeno, ktoré potrebujete.

Ak potrebujete napísať prehlasované u na macbooku môžete skúsiť ASCII kód alebo jednoducho písmeno nájdite na internete, označte ho myšou a skopírujte (Ctrl + C). Teraz umiestnite kurzor na miesto, kde chcete urobiť prehlasované u a písmeno tam vložte (Ctrl + V).

Okrem prehlasovaného u, teda písmena u s dvoma bodkami Ü/ü sa často stretnete aj s písmenom u s dvoma čiarkami. Napísať u s dvoma čiarkami môžete pomocou klávesových skratiek

Najprv stlačte pravý Alt (AltGr) a kliknite na kláves s písmenom é (AltGr + é). Potom stlačte kláves Shift a kláves s písmenom u (Shift + u) – Ű

Malé písmeno u s dvoma čiarkami napíšete podobným spôsobom. Stlačte kláves AltGr a kliknite na kláves s písmenom é (AltGr + é). Pustite klávesy a kliknite na písmenu u – ű
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3854

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3686

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2626

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2625

Freeware

2537

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2453

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2310

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2175

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni