Ako na KLONOVANIE DISKU Windows (HDD na SSD)?

13.10.2021 13:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Klonovanie disku nie je vôbec ťažké a zvládnete ho aj keď nie ste na počítače žiadnym expertom. Prečo klonovať HDD na SSD? Ako vytvoriť zálohu jednotlivých oddielov? Poradíme vám aké programy použiť a ako postupovať.

Ako na klonovanie disku? A prečo je dobré vedieť ako naklonovať HDD? Klonovanie disku je jednoduchý a spoľahlivý spôsob ako skopírovať všetky súbory a dáta z jedného disku na druhý.  Oproti bežnému skopírovaniu sa klonovaním kopíruje aj nainštalovaný softvér s operačným systémom, celé úložiská alebo len konkrétne oddiely. Ako klonovať flash diskako vytvoriť klon disku? Prezradíme vám ako na to.

 

Kedy a prečo klonovanie disku?

Klonovať disky môžete v dvoch prípadoch. Prvým z nich je ak ste si zadovážili väčšie úložisko. Naklonovaním pôvodného disku môžete všetky aplikácie, súbory a dáta preniesť na nový. Vyhnete sa tak zdĺhavému nastavovaniu a inštalovaniu.

Druhým prípadom je zálohovanie aplikácií a súborov. V prípade, že sa váš disk poškodí máte po ruke vždy zálohu. Z tohto dôvodu je dobré klonovať systémový disk pravidelne. Klonovať disk alebo jednotlivé oddiely môžete pravidelne. Stačí len nastaviť v programe, ktorý na klonovanie potrebujete pravidelnosť vytváranie zálohy.


 

Klonovanie HDD na SSD

V podstate je jedno či chcete klonovať disk na SSD alebo SSD disk na iný SSD či HDD na iný HDD. Jediné na čo musíte dávať pozor je veľkosť disku na ktorý klonujete a množstvo dát, ktoré chcete na disk uložiť. Klonovanie menšieho disku na väčší je jednoduché. Pohodlne prenesiete všetky dáta na nový disk. Problém môže byť ak chcete klonovať väčší disk na menší. V tomto prípade môžete použiť SSD, kde môžete klonovať jednotlivé oddiely a postupne naklonovať celý disk (vytvoriť image disku).

 

Ako klonovať disk návod

Na klonovanie disku vo Windows potrebujete program, ktorý vám to umožní. Na internete nájdete programy zadarmo, ktoré sú plne funkčné, ale aj množstvo programov, ktoré môžete zadarmo vyskúšať. Stačí zadať do prehliadača výraz klonovanie disku free  a jeden z nich si stiahnuť. Jedným z týchto programov (na skúšobnú dobu) je program Acronis True Image. Najznámejším je zas program Macrium Reflect, Nejde síce o program na klonovanie disku zadarmo, ale môžete ho zdarma 30 dní používať.

Takže ako klonovať pevný disk? Stiahnite a nainštalujte si program (napr. Macrium Reflect). Otvorte program a na úvodnej obrazovke vyberte disk, ktorý chcete klonovať. Kliknite na príslušnú možnosť „Clone this disk...“. Otvorí sa vám okno kde zvoľte políčko „Select a disk to clone to ...“. Vyberte disk na ktorý chcete klonovať. Kliknite na políčko „Next“. Teraz môžete znova nastaviť klonovanie. Kliknutím na políčko „Finish“  všetko potvrdíte a klonovanie prebehne.

Ak chcete vedieť ako klonovať disk acronis musíte si stiahnuť aplikáciu Acronis True Image. Podrobný návod nájdete na internete.

Týmto spôsobom môžete klonovať disk Windows 10 ale aj starších.

 

Image disk

Ak chcete vytvoriť image disku Windows 10 môžete na to použiť tiež spomínaný program  Macrium Reflect.

Otvorte program a kliknite na „Disk Image“ a „Create a blackup“. Teraz kliknite na „Image this disk ...“ a vyberte oddiely, ktoré chcete do obrazu disku zahrnúť.  Vyberte kde sa má nový súbor umiestniť a kliknite na „Next“. V tejto časti môžete zvoliť aj pravidelné zálohovanie. Zálohovanie sa môže robiť každý deň, týždeň alebo mesiac, pri prihlasovaní alebo odhlasovaní a pod. Spustite vytváranie obrazu disku a všetko potvrďte kliknutím na „OK“.

Týmto spôsobom môžete vytvárať zálohy jednotlivých oddielov pravidelne aj na menšie disky.

Ako klonovať SD kartu? Rovnako ako vytvorenie obrazu disku. Dôležité ale je aby ste SD kartu vložili do čítačky pripojenej k PC. Dobrý program na klonovanie SD karty je napr. program Mini Tool Partition Wizard, ktorý nájdete na internete.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3855

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3717

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2834

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2634

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2628

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2455

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2332

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2313

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2176

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 8 dni