Ako funguje umelá inteligencia? Prezradíme!

13.12.2023 12:00  | 
DownloadWik

Kategórie: PORADCA

Umelá inteligencia je všade okolo nás. Možno si to ani neuvedomujete ale určite ste s ňou už prišli do styku. Ako sa s AI rozprávať, kde si umelú inteligenciu vyskúšať a ako sa umelá inteligencia dá využiť? Poradíme vám ako na to.

Určite ste sa už s pojmom umelá inteligencia stretli. Ak sa jej obávate, lebo o nej nič neviete nemusíte mať strach. Ak surfujete na internete, sťahujete si programy a aplikácie s umelou inteligenciou ste už do styku prišli a ani si to neuvedomujete. Čo vie umelá inteligencia, ako sa učí umelá inteligencia a kde ju nájdete?

 

Čo všetko vie umelá inteligencia

V súčasnosti sa s umelou inteligenciou stretnete aj bežne pri používaní internetu. Prispôsobené reklamy v Google Chrome, automatické triedenie pošty v emaily (reklamy, spam,...), možnosť označiť na fotke vo Facebooku ľudí,.... s týmto ste už určite prišli do kontaktu a ani ste netušili, že ide o umelú inteligenciu, slabú ale predsa.

Využitie umelej inteligencie je naozaj široké. Vie vytvoriť umelých asistentov, môže hľadať vhodné liečebné postupy a nájdete ju aj v oblasti marketingu. Dokáže napísať práce do školy, odpovedať na otázky či vytvárať umelecké diela podľa slov, ktoré jej zadáte a aj viesť automobil.


 

Ako funguje umelá inteligencia

Umelá inteligencia je program, súbor algoritmov a ide tak o odbor informatiky. Je schopná prejaviť schopnosti podobné človeku, takže sa vie učiť, uvažovať, tvoriť a aj plánovať. Môžete ju mať zabudovanú v rôznych zariadeniach ako samojazdiace autá, roboty alebo drony. Častejšie na ňu ale natrafíte na počítači či v mobilnom telefóne. Je množstvo softvérov ktoré analyzujú obrazy, rozpoznávajú tvár alebo hlas.

Výhody umelej inteligencie sú naozaj široké. Využívate ju v programoch na preklad. Aplikácie dnes dokážu preložiť aj hovorený text, dokážu ho napísať, preložiť alebo aj odpovedať v inom jazyku. Navigácia, ktorá vám zobrazí najlepšiu cestu z jedného miesta na druhé, virtuálny asistent vo vašom mobile či vyhľadávanie na internete, ktoré vám zobrazuje relevantné výsledky na základe vašich predchádzajúcich vyhľadávaní.

 

Ako funguje chatbot

Chatbot je počítačový program, s ktorým môžete komunikovať. Ako sa pýtať ChatGPT? S umelou inteligenciou Chat ste sa už možno stretli pri komunikácii s niektorými e-shopmi. V podstate simuluje konverzáciu medzi ľuďmi. Komunikuje na základe stanovených pravidiel pričom zapája aj strojové učenie a/alebo spracovanie ľudského jazyka.

Komunikácia s umelou inteligenciou nie je všetko. AI vám môže napísať aj text. Spoznať text od AI je dosť ťažké a nie vždy sa to dá. Existujú ale detektory, ktoré sú schopné rozpoznať či text písal človek alebo umelá inteligencia. Ich presnosť je ale otázna a nedá sa na ne spoľahnúť. Neraz sa stalo, že prácu, ktorú písal študent označili za text AI.

Možno ste už počuli o Chat OpenAI. Ako Chat OpenAI funguje?  Ide o ChatGPT, s ktorým môžete viesť plynulý dialóg. Odpovedá na otázky, píše slohy a eseje, napíše vám životopis a dokonca aj text piesne. Môžete si ho aj vyskúšať ( tu ).

 

Umelá inteligencia fotky         

Možno máte v mobilnom telefóne aplikáciu na úpravu fotiek, napríklad app Lensa. Tieto aplikácie dokážu nie len upraviť nedokonalosti tváre ale aj zmeniť pozadie, vymazať čo na fotke nechcete mať či zlepšiť farby.

Existujú programy s umelou inteligenciou, ktorým stačí zadať čo má byť na obrázku nakreslené a v akom štýle to má byť. Behom pár sekúnd môžete vidieť obraz podľa zadania. Nie je problém dať si nakresliť apokalyptický koniec sveta alebo plagát na rockový koncert.

 

Ako vyskúšať umelú inteligenciu

Ak chcete vedieť ako sa s umelou inteligenciou pracuje môžete si stiahnuť programy či mobilné aplikácie s AI. Existuje ich dosť veľa. V závislosti od programu sa môžete s umelou inteligenciou porozprávať, dať jej vypracovať domácu úlohu z matematiky, napísať slohovú prácu alebo upraviť fotografiu.

Pokiaľ si nechcete nič sťahovať môžete využiť webové stránky s umelou inteligenciou. Na stránke textie.sk si môžete dať vypracovať text od umelej inteligencie.

AI, alebo umelej inteligencie sa obávať nemusíte, už roky s ňou pracujete a ani o tom neviete. Postupne sa vyvíja a dokáže toho stále viac. Na vaše otázky odpovie behom pár sekúnd a rovnako rýchlo splní aj úlohy, ktoré jej zadáte. Prehľadá celý internet, všetky webové stránky a poskytne vám odpovede na vaše otázky.
Ccleaner 5.76

Nedostatok miesta na disku? Načítanie trvá príliš dlho a nakoniec sa aj tak pc zasekne?  Stiahnite si program CCleaner zadarmo a zabudnite na tieto problémy.

3856

Freeware

Mafia 1

PC hra.

3773

Freeware

Microsoft Office 2013

Microsoft Office 2013 je súbor kancelárskych programov, ktoré využijete aj v domácnosti a pri štúdiu. Možnosť dotykového režimu a množstvo vylepšených funkcií vás presvedčia o jeho kvalitách a schopnostiach.

2836

Freeware

Word Zadarmo

Word je program v ktorom môžete vytvárať a upravovať textové dokumenty. Tento program je súčasťou kancelárskych balíčkov, ktoré obsahujú aj iné programy – vytváranie tabuliek, prezentácií a pod.

2644

Freeware

Skicár

Kreslenie online.

2632

Freeware

2538

Freeware

Nero 9.4.12.3

Napaľovanie.

2457

Freeware

Všzp 4.3.0

Preukaz poistenca v mobile.

2336

Freeware

Messenger na Pc

Facebook messenger je jednou z najpopulárnejších komunikačných aplikácií na svete. Umožňuje bezplatné chatovanie, posielanie správ, fotiek a videí. Jednoduchá, prehľadná a funkčná aplikácia by nemala chýbať ani vo vašom počítači.

2316

Freeware

Powerpoint Zadarmo

Spoločnosť Microsoft má jeden z najprepracovanejších kancelárskych balíkov Microsoft Office. Nech už stiahnete po ktorejkoľvek verzii jednoduchosť, prehľadnosť a užitočné funkcie si vás získajú.  Súčasťou tohto balíka je aj program PowerPoint. Powerpoint je program vhodný na prípravu a prezeranie pr

2182

Freeware

ďalšie programy »


Nové programy

Disney Speedstorm Epic Games Stores

Závodná mobilná hra

Freeware

0 kB

WEBP Converter 1.4

Prevod formátov

Freeware

0 kB

Focus Go - your gallery 1.1

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Manor Lords 12

Strategická PC hra

Adware

0 kB

Ten ten 1.1.22

Mobilná aplikácia

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

IHF

Aplikácia pre fanúšikov hokeja

Freeware

0 kB

Stardock Start11

Obnova ponuky Štart vo Windows

Adware

0 kB

Hádes II

PC hra

Adware

0 kB

ImyFone MusicAI 4.0.9.1

Tvorba cover verzií piesní

Demo

0 kB

Tricky Doors Steam

Úniková PC hra

Freeware

0 kB

Planetiles 1.0

PC budovateľská hra

Adware

0 kB

Freeware

0 kB

Moje tehotenstvo 1.6.5

Aplikácia pre tehotné ženy

Freeware

0 kB

Tehotenská kalkulačka 2.6.9

Tehotenstvo týždeň po týždni

Freeware

0 kB

Bimi Boo Prvé slová pre deti 2.9

Vzdelávacia mobilná hra pre deti

Freeware

0 kB

Hry pre deti 1 až 3 roky 6.01.13

Vzdelávacia hra pre deti

Freeware

0 kB

ďalšie nové programy »

Nové aktualizácie

Installsimple

Tvorba inštalačných balíčkov.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Traffic Escape 2.9.0

Mobilná hra.

Freeware

0 kB

Can You Escape The 100 Room

Úniková mobilná hra.

Freeware

0 kB

Wavepad 5.20

Nahrávanie zvuku.

Freeware

0 kB

Chatgpt 1.2024.004

Aplikácia.

Freeware

0 kB

Screen Record 2.2

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Record It! 4.7.3

App na nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Homescapes

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Mobizen Screen Recorder 3.10.0.31

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Du Recorder

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Rec. 1.8.9

Nahrávanie obrazovky mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Refind Self 1.0.261

Hra do mobilu.

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

Freeware

0 kB

ďalšie aktualizácie »


logo

9344 programov na stiahnutie zadarmo

Posledná aktualizácia pred 11 dni